HELMISIMPUKOIDEN EHDOTTOMASTI VIIMEINEN PINO TÄLLÄ PUOLELLA =)
Kommentit (23)
että saadaan pidettyä tätä helmisten pinoa pystyssä!
Muutamia kertoja olen kirjoitellut, mutta lukenut olen sitäkin ahkerammin :)
Nyt menossa rv41+0 ja toista lasta odottelen. Supistuksia on tullut jo monta viikkoa ja kipeitäkin ovat olleet, vaan eipä ole synnytys siitä käyntiin lähtenyt..
Olen kyllä täysin varautunut siihen, että käynnistykseen mennä, kuten esikoiseltakin mentiin rv42+0, ihana tyttö syntyi silloin rv42+2 (3740g, 50 cm ja pipo 36,5 cm). Nyt on tulossa oman ja neuvolatätin mielestä isompi, joten se tässä on jännityksistä suurin, että minkäs kokoinen kaveri sieltä tuleekaan..
Olin kyllä niin kovasti toivonut, että pääsisin lähtemään kotoa synnärille luonnollisesti käynnistyneen synnytyksen takia, jottei tarttisi mennä sinne sairaalaan etukäteen odotteleen, kun en osaa sielä nukkuakkaan yhtään.
Mutta pääasia, että vauveli saadaan pian kotiin.
Tsemppiä viellä kaikille meille loppumetriläisille ja toivotaan, että vauvelit päättäisi syntyä mahdollisimman pian :)
Ruu77 ja rv 41+0
Ja esikoistakin tulee kova ikävä!
Esikoinen(3.v) odottaa vauvaa todella innoissaan, on jo moneen kertaan käynyt läpi vauvan tavarat ja vaatteet ja puhuu vauvasta ja sen hoitamisesta päivästä toiseen:)
väärinpäin, mutta jospa siitä lopustakin selvän saisi :)
Eli perjantaina 3.3 syntyi ihanan suloinen prinsessamme, josta vanhemmat ja isoveljet ovat aivan haltioissaan. Mitat 3330g ja 48cm. Hyvin on mennyt. Kirjoittelen ehkä sitten myöhemmin lisää.
Voimia lopuille helmille! Tiedän että loppu on rankkaa, mutta päivä kerrallaan minäkin joten kuten jaksoin.
Larppa ja tyttö
Pidänpäs vaikka yksin pinoa pystyssä =) Huomisaamuksi aika äippäpolille, olen kuitenkin asennoitunut tulemaan takaisin kotiin vielä.
Onnittelut Larpalle!
Nyt nukuttamaan poikaa päikkäreille, josko siinä itsekin pikku nokoset ottaisi =)
Manna ja eekuli 41+4
Ilmoittautukaa nyt herrantähden jos joku vielä täällä kanssani odottaa!
No täältä kuulumisia sen verran, että tänään käyty kääntymässä äippäpolilla, kohdunsuu sormelle auki, kanavaa 2cm ja lähetys takaisin kotiin. Vauvalle annettiin ultralla painoarvioksi 3,7 kg, mutta käsikopelolla lääkäri arvioi ainakin nelikiloiseksi. Esikoisen painoarvio samoilla viikoilla oli täsmälleen sama ja syntyessään painoi 4550g, joten ehkäpä tämä on samoja kokoja, ei siis pelkäämäni viisikiloinen. Perjantaina sitten uuteen kontrolliin jos ei mitään tapahdu.
Että täällä odotellaan edelleen!
Manna ja eekuli 41+5
En ole enää yhtenä kappaleena, mutta kyllä minä ainakin täällä kanssasi odottelen. Melkein joka päivä tulee käytyä täällä odotuspuolella vielä katselemassa, että mitä porukalle kuuluu.
Koita jaksaa vielä nämä muutama viimeinen päivä! Kohta sinullakin on nyytti sylissäsi!!! Ja sit tulet tuonne vauvapuolelle meidän helmisten kanssa kirjoittelemaan. Minullahan vauva tuli just tammikuun viimeisenä päivänä, mutta meinaan kirjoitella helmisten pinossa, kun siellä on kaikki tutut. Nähdään siis kohta siellä!
Terkuin: Kirppu
Täällä toinenkin vielä odottelee!
Kävin eilen neuvolassa, kaikki ennallaan.Maanantaiksi sit yliaikakontrolli ja käynnistys. Ei synny kuitenkaa sitä ennen. Mitään tietoa ei kohdunsuun tilanteesta ole, kun on viimeksi lääkärikäynnillä viikolla 37 katottu ja silloin oli pehmyt, mutta kiinni..
Nyt on ollut kolmeen kuukauteen eka päivä, ettei närästä lainkaan!jee!
Meinaakohan se että vauva olisi jo laskeutunut..
Nyt koisimaan ja aamulla taas todennäköisesti herätään ajatukseen, ettei tullut lähtö tänäkään yönä :)
Koitetaan vielä muutama päivä malttaa!
Ruu 41+3
Hengessä mukana ollaan edelleen, poika vaan piti niin kiireisenä etten ehtiny eilen koneelle :) Ne vauvat tuppaa joskus olemaan vaan sellaisiä ! Kohta sinäkin pääset mukaan tuonne meidän pinoon !!
Tsemppiä vaan sinne :)
minkki kera Oskarin 14 vrk
On tää toisaalta aika hupaisaa, ei ne taida mun lapsukaiset itsestään lähteä syntymään, ajattelin siinä huomisessa yliaikakontrollissa ponnekkaasti vaatia käynnistystä, turhaan sinne sunnuntaille odotellaan, ei tämä täältä itsekseen lähde kuitenkaan tulemaan ja olisi viikonlopulle tuo lastenhoitokin helpompi järjestää =)
No joo, muuten tällä kertaa ihan leppoisalla mielellä, jotenkin sitä on rauhoittunut kun ei enää odotakaan että koskas se nyt sieltä tulee...
Ei tässä montaa päivää kuitenkaan enää tarvitse odotella!
Tsemppiä Ruulle, pidetään me kaksistaan sitten pinoa vielä nämä muutamat päivät!
Manna ja eekuli 41+6
Maanantaina on se käynnistys, ennen ei synny varmasti!
No onpahan sitten meidän neidillä kotona jo
lapsenlikka, kun äiti tulee toiselta paikkakunnalta häntä hoitamaan.
Eipähän tarvi sitten lähteä neitiä kuljettamaan hoitoon, kun isäntä kutsutaan paikalle apuun:)
Viimeksi käynnistyi 26 h eka napin jälkeen, joten kovin nopsaa synnytyksen alkamista en odota nytkään.
Eilen illalla oli sellainen tunne, että ens yönä tulee lähtö ja kun sitä aloin siinä illalla miettimään, niin rupes jo vähän jännittämään..
Tähän asti ei oo vielä jänskänny, mut nyt kun rupesin aatteleen kivunlievityksiä ym. niin rupes vähän polvet tutiseen..:)
Mut eiköhän siellä ihan hyvästi taas mene.
Supistuksia mann@lle!
Tuuhan sitten kertomaan mitä siellä sanottin, jos vielä kotia päästävät!
Eli kotiin passittivat taasen, ei siinä auttaneet rukoilut eikä maammelaulut. Ei sitten mitään edistystä keskiviikosta. Toisaalta olen helpottunut, pojalla 2v4kk alkoi oksennustauti viime yönä joten hoitopaikan kanssa tuli vähän päänvaivaa, ja oisin kyllä ollut aika poikki jos oisi noitten viime yön 2h unien jälkeen joutunut synnyttämään, toisaalta salaa toivoin että saisin jäädä synnärille pakoon tätä oksennusrumbaa. Nyt vaan hartaasti toivon ettei iske meikäläiseen.
Sunnuntaina sitten se vihon viimeinen eräpäivä. Kyllä kanssa luulen, ettei ennen sitä mitään tule tapahtumaan. Tänään on kyllä selkää jomotellut, mutta johtuu varmaan viime yön sängyssä pyörimisistä. Toivottavasti saisi edes ensi yönä nukuttua. Mulla kyllä alkoi synnytys nopeasti käynnistyksestä, oliskohan ollut n. 3 tuntia ensimmäisestä murusesta ja etenikin sitten nopsaan, kokonaiskesto 5,5h. Niin että eiköhän meidän perheessä sunnuntaina ole pienokainen =)
Tsemppiä ja supistuksia Ruulle myös!! Onko ketään muita enää jäljellä?
Manna ja masu-eekuli 42 tasan
Siis olin ihan varma, että olet jo siellä täydessä tohinassa ja minä sitten täälä yksin enään odottelen! Ei ainakaan muita oo enää ilmottautunut!?
Toivottavasti oksennustauti ei sitten tartu sinuun, että olet täysissä voimissa, kun synnytys alkaa.
Minulla oli 2 päivää välissä, ettei närästänyt yhtään ja se kostautui
sitten viime yönä! Aivan kauhea närästys ja unet myös jäi aika vähiin,
esikoinen nousi puoli 8 ja nyt silmät ristissä yritän pysytellä hereillä.
Ei nuku tyttö enää päiväunia joka päivä, mutta onneksi sitten illalla nukahtaa ihan hyvissä ajoin.
Itse en malta vielä niin aikaisin mennä nukkumaan, mutta köllöttelen sohvalla, katon telkaa ja teen käsitöitä tai ristikoita, jos kotihommat on tehtynä.
Oikeastaan en oo tullut ajatelleeksikaan, että nythän tämä kodin" pyörittäminen" on vielä aika helppoa, kun on tuo neiti yksin, tilanne kyllä muuttuu, kun tulee tämä toinen.
Lisäksi meillä on menossa (onneksi jo aika loppumetreillä!) talonrakennusprojekti, joten melkein yh:na tässä on viimeiset puoli vuotta tullut oltua. Pari kuukautta enää ja sitten muutetaan, toivottavasti ristiäisiä päästään viettään uuteen kotiin :)
Olikse muuten 2 vai 3 kk, mihin mennessä vauva täytyy kastaa?
Sinullahan oli melko nopea synnytys viimeksi, saas nähä tuleeko
tämä toinen vieläkin nopsempaa :)
Itse toivon, että vähän nopsempaa selvittäis, kun viimeksi synnytys kesti n.20 h.. joten meillä ei niin varmaa ole se, että vauveli jo maanantaina syntyisi. Mutta toivotaan!
Mulla on kyllä ollut viime päivinä kova paineen tuntu tuolla alapäässä, kohdunsuulla jos oikein paikallistan ja mahottoman paljon sitä sukkapuikko tuikkimista! Mahtaiskohan se tarkoittaa, että siellä homma hieman etenis ;)
Pidetäänpä nyt tosissaan peukkuja, että päästäis viikonloppuna synnyttämään ihan oma-alotteisesti!!
Mukavaa viikoloppua!
Ruu77 ja rv 41+4
PS.Ilmottautukaahan nyt jos vielä on muitakin helmiksiä vielä yhtenä:)
Ruu: mulla myös jossain vaiheessa loppui närästys muutamaksi päiväksi (olikin melkein heti raskauden alusta ihan kamalaa) ja olin jo ihan varma että nyt vauva on laskeutunut ja kohta päästään synnyttämään. Ja pah, muutaman päivän päästä tuli närästys takaisin ja onkin jatkunut siitä saakka. Rennietä, vissyä, manteleita, kaikkea yritän popsia josko helpottaisi. Ja noista alapääkivuista.... mulla noi sukkapuikkovihlomiset alkoi kun jäin äippälomalle, loppuivat pari viikkoa sitten eli noin la:na. Nyt tänään on ollut taas, samoin liitoskipuja, mutta siltikään en usko että edistäisivät synnytystä kun eivät sitä juuri tähänkään saakka ole tehneet. On se kumma että voi olla nämä vauvat tiukassa, olin ihan varma että tämän kakkosen saan synnyttää " luomusti" ilman käynnistystä, mutta tässähän vaan ollaan...Laskettu aikakin oli sopivasti miehen synttäripäivä mutta niin vaan ohitettiin... mun omat synttärit on viikon päästä lauantaina, ehkei kuitenkaan ihan sinne saakka odotella =)
Mulla on ollut viimeiset pari viikkoa todella huonoa tuo nukkuminen, heräilen närästykseen, vessahätään tai muuten vaan parin tunnin välein ja sitten on tosi vaikea saada unta. Poika tulee myös joka yö jossain vaiheessa viereen ja on niin kova potkimaan etten mä saa sitten enää nukuttua, ja viime yönä tosiaan sitten se oksennusrumba. Ajattelinkin josko laittaisin pojan huomenna jo mummolaan mikäli on terve, saisin sitten viimeisen yön edes nukuttua jotenkuten. Meillä poika tosin onneksi nukkuu vielä päikkärit, joten tänäänkin sain 1,5 tuntia sitten minäkin nukuttua päivällä.
Ristiäisistä..mä olen ollut siinä luulossa että on oltava 2kk:n sisällä (siis ainakin nimi ilmoitettava), mutta nyt kuulin että olisikin 3. Varmaksi en siis tiedä.
Ruu, mistäspäin olit ja minne menossa synnyttämään?
Koitetaanpas nyt viikonlopun aikana saada vaavit maailmaan ja siirrytään sitten mekin tuonne vauvapuolelle!
Juu. Kerrottakoon, että on täällä teidän lisäksenne silloin tällöin käymässä vielä yksi " helmis" . Itselläni on meneillään nyt 41+5 vko ja maanantaiksi aika sairaalaan. Tosin siellä kuulemma vasta tarkistetaan tilanne ja tehdään päätös synnytyksen käynnistämisestä tai odottelusta sen mukaan. Skeptisesti olen tietty varautunut siihen, että kotiinhan ne sieltä vielä lähettävät...
Viimeksi kävin sairaalassa 26.2. ja silloin kohtu oli sormelle löyhästi auki ja kaulaa jäljellä n. 1/2cm. Se tilanne oli silloin ollut jo kolmisen viikkoa. Limatulppa lähti 27.2., vaikka tänään huomasin yllätyksekseni vielä pieniä limapaloja vessassa käynnin yhteydessä. Liekö pitkän kävelylenkin tulosta, että jotkin viimeisetkin sieltä irtosi?!
Neuvolakäynneillä ei ole ollut mitään ihmeellistä. Sf-mitta ei ole kasvanut pitkään aikaan enää ja oletankin vauvelin olevan aika lailla valmis. Tajuaisi vaan tuo keho alkaa synnyttämään. Supistuksia on kyllä ja välillä juilii alapäätä kuin puukolla viillettäisiin, mutta aina tilanne rauhoittuu.
Eli odottavalla kannalla täälläkin. Vaikka toivoisinkin tämän esikoiseni syntyvän ihan luonnollisesti omia aikojaan, niin pakko myöntää, että toivoisin maanantaina tulevan mieluummin käynnistys päätöksen.
Mutta eiköhän me viimeisetkin tosiaan ensi viikolla saada käynnistyspäätös itse kukakin, mikäli nämä masulaiset eivät itsekseen päätä lähteä tulemaan... Sitä siis odotellessa toivotan kaikkea hyvää ja tsemppiä sairaalan " kauhuihin" .
Ainua ja masu
Täällä vointi edelleen sama, maanantaita siis odotellaan.
Oon mann@ menossa oysiin synnyttämään, asun täälä oulussa.
Esikoisen synnytin samassa sairaalassa ja olen kyllä menossa sinne innolla uudelleen, oli viimeksi niin mukava henkilökunta!
Laitoin kyllä helmisten listaan tarkemmatkin tietoni, mutta ne on näköjään epähuomiossa jäänyt sinne lisäämäättä, kun en niitä sieltä löytänyt.
Mutta tässäpä muut tiedot: toinen lapsi siis tulossa (la 27.2), tyttö 3.v, Oulussa asumme, minä 28.v ja aviomieheni 26.v
Kiva ainua, että liityit seuraan :)
Luulin minäkin tosiaan, että tämä toinen tulee aikaisemmin ja ihan itsekseen, on supistellut jo tosi pitkään ja on ollut sitä tuikkimista mullakin jo kauan, mut nyt paljon kipeempiä.
Limatulppa ei ole mennyt, viimeksi meni vasta lapsiveden yhteydessä.
Vieläkö teille ihmiset paljon soittelee ja kyselee, että joko?
Minulle jonkun verran, mutta kun nyt tietävät että ma käynnistys, on vähän hiljentynyt kännykkäliikenne.
Tosin voivathan minutkin sieltä vielä käännyttää kotiin, mutta nlassa sanoi, että on täällä äärimmäisen harvinaista. Pidän siis peukut pystyssä ja olen varautunut sinne jäämään
Mut ei se kysely oo mua kyllä haitannut ollenkaan, mukavaa, kun on ihania ystäviä jotka on kiinnostuneita voinnista ja kuulumisista.
Mitenkäs Mann@ teidän esikoinen voi? Toivottavasti oksennustauti hellittää, eikä ole tarttunut teihin muihin!
Kuka teillä lähtee tukihenkilöksi? Minulla mies, oli myös viime kerralla.
Ei mua kyllä sinne varmaan yksin päästäiskään :)
Ihana, kun on jo lauhempaa! Täällä pakkasta vain -3 astetta, joten kohta lähtään neidin kanssa leikkipuistoon " riehumaan" . Ei ole kovilla
pakkasilla enään voinut ulkona paljon olla, kun ei ole enää päälle mahtuvaa toppavaatetta. Mies on niin paljon isompi minua, että hukun hänen vaatteisiin, vaikka pitkiä kalsareita olen hältä lainannutkin :D
Joko teillä on kaikki valmiina vauvaa varten? Minulla pitäisi vielä keittää tuttipullot ja tutit, muuten kaikki valmiina. Viimeksi imetin tyttöä vuoden ja tuttipulloilla ei paljon käyttöä ollut, mutta on niitä nytkin varalta muutamia, kuten myös pari purkkia nannia kaapissa, jos sattuu, ettei imettäminen tällä kertaa onnistukkaan. Mutta toivon parasta.
Mukavaa lauantaita teille ja kirjottakaahan voinnista!
Ruu77 rv 41+5
Vihdoin on hetki aikaa ja energiaa ilmoitella että meille syntyi 23.2.2006 rv41 klo. 8.32 pikku prinsessa pituus 49,5cm ja painoa 3480g... Synnytys oli rankka kokemus ja pikku neiti on valvottanut öisin. Viime yö taas nukuttiin melko hyvin...Kyllä tämä tästä. Väsyneenäkin jaksaa, kun saa katsella omaa ihanaa pikku vauvelia...
mimmu1983 ja prinsessa 16vrk
Täällä siis yhtenä kappaleena edelleen, tervetuloa mukaan ainua! Voinnissakaan ei sen kummempaa muutosta, jonkin verran supistellut pitkin aamua, viimeisiä siivouksia tässä yrittänyt tehdä kun ei tuo mies kuitenkaan mitään siivoa kun sairaalassa olen =) Mulla siis nyt sikäli jees tilanne että varmaksi tiedän että huomenna käynnistävät ja sairaalaan jäädään. Ei tarvi enää sitä sitten pohtia. Mies on tulossa mukaan, oli edellisessäkin synnytyksessä, jotenkin ei kyllä ole kauhean innostunut asiasta, ei siis ollut edellisenkään kerran. Taitaa olla sellainen touhuaja että sitä tylsistyttää istuskella siellä jos ei koko ajan tapahdu jotain. Ja jotain traumoja taisi jäädä epparin leikkauksesta, oli kuulemma karmean näköistä hommaa =) No, jos mies olisi kieltäytynyt tulemasta niin sitten synnyttäisin varmaan yksin, tuskin haluaisin sinne ketään muuta.
Meillä oli aamulla pakkasta -16, laski onneksi nopeasti joten sain muksut pihalle, ihan kiva kun nuo isommat (13 ja 11 v) viitsivät vähän leikkiä taaperon kanssa, mua ei todellakaan tässä vaiheessa paljon pulkkamäet kiinnosta. Saisi kyllä nämä pakkaset loppua että pääsisi sitten vauvan kanssa lenkkeilemään ja läskiä sulattamaan!
Meillä on vauvan tavarat olleet valmiina kolmisen viikkoa, tuttipullotkin keittelin silloin lasketun ajan tietämissä, lienevät jo tyystin pölyyntyneetkin kaapissa. Mulla ei edellisen kanssa oikein imetys sujunut ja lopetinkin kokonaan 2,5 kk:n iässä. Tämän kanssa toivon parempaa menestystä, mutta tuttelia on meilläkin varmuuden vuoksi kaapissa varalla.
Jahas, pitäisiköhän sitä alkaa perheelle ruokaa vääntämään ja sitten vähitellen ruveta valmistautumaan ainakin henkisesti huomiseen sairaalareissuun =) Palaan lukemaan teidän kuulumisianne vielä illemmalla jos ehdin. Tsemppiä ja supistuksia! Ja onnittelut jakaantuneelle, Mimmikös se oli...tosi laho pää rupeaa olemaan, ei edes tämän vertaa muista...
Manna ja eekuli 42+1
Ja Ruulle unohtui vielä vastata, että poika onneksi parantui nopsaan oksennustaudista, eilen ei oikein ruoka maistunut vielä mutta tänään meni jo lautasellinen puuroa. Ja onneksi ollaan muut vielä terveina *koputtaa puuta*
Joo täällä ollaan. Olin tänään siellä yliaikakontrollissa ja vauvalla kaikki oli hyvin. Torstaina 9.3 käynnistellään, joten vauva on viimeistään lauantaina 11.3 maailmassa.
Ihan luottavaisin mielin olen menossa käynnistykseen. Nykyään ei ole niin vahvat aineet... Ihan hyvä, että tietää milloin tapahtuu ja mitä.
Ajattelin siis ottaa nämä viimeiset päivät rennosti, lepäillä ja nähdä vielä ystäviä. Kotona kaikki on ollut valmista jo jonkin aikaa joten täällä ei ole laittamisia.
Tsemppiä kaikille!
Niiskuneiti26