Mistä johtuu esim. dysfasia?
Tai joku muu kielenkehityksen häiriö? Lukihäiriö tms. Tai yleensä oppimisvaikeudet että kielellinen kehitys ei vastaa ikää? Ovatko nämä aina perinnöllisiä? Vai johtuvatko jostakin raskaudenaikaisesta häiriöstä tai hapenpuutteesta synnytyksessä tai...? Osaako joku kertoa, kun tietoa löytyy paljon esim. dysfasiasta, mutta ei sitä mikä sen aiheuttaa?
Kommentit (3)
ne ovat synnynnäisiä ongelmia jotka voivat johtua siitä, että synnytyksessä jotain on ollut vähän erilailla kuin olisi pitänyt ,muttei lähestkään aina mitään dramaattista hapenpuutetta. Ne voivat johtua siitä, että raskauden aikana on ollut jotain erilailla kuin " tavallisilla" lapsilla. Nämä erilaisuudet voivat vaihdella alkohoimyrkytyksestä (Taipauksissa joissa dysfasia on osa muuta fas-oireistoa) siihen että äidin hormonitasapaino erilainen vaikka urheilun tai työtilanteen takia. On kaiketi myös selvää, että hormonien kaltaiset asiat vaikuttavat joihinkin syntyviin lapsiin mutteivät taas toisiin. Ja sitten puhutaan geneettisestä alttiudesta.
Sosiaalisesta perinnöllisyydestä en ole kuullut puhuttavan muuta kuin siinä mielessä että toiset vanhemmat jaksavat ja pitävät tarpeellisena auttaa lapsiaan enemmän näiden ongelmien yli ja niitä kompensoimaan. Ongelmat ovat silti pysyviä ja niitä joko on tai ei ole eivätkä ne aiheudu sosiaalisesta tai kulttuurisesta ympäristöstä eikä niitä voi tietysllä ympäristöllä poistaa.
Joku lääkitys, jostakin johtuva sikiön hapenpuute? Tai esimerkiksi alkoholi, jos ei vaikka ole tiennyt olevansa raskaana.
Kun kaivelen muistin sopukoita, niin se synnytyksen hapenpuute taitaa olla yksi tekijä. Ja ad/hd:n kohdalla on ainakin puhuttu myös periytyvyydestä. Se on jäänyt minulle epäselväksi, oliko se enemmän geneettisesti vai sosiaalisesti periytyvää. Ja nyt en muista, voiko tän ajatuksen laajentaa myös dysfasiaan. Nää ei siis ole mitään faktoja, vaan ajatustenvirtaa sen pohjalta, mitä olen lukenut.