Koti täynnä tavaraa, vienkö kirpparille vai laitanko roskiin?
Masentaa tämä tavaran paljous. Kaapit ei mahdu kiinni, kippoja ja kuppeja, joita ei koskaan tule käytettyä.
Vaatteita, joita en ole käyttänyt kuin kerran. Vaatehuone on täynnä roinaa.
Olkkarissakin tavaroita laatikoissa, kun ei muualla mahdu. Hyvä jos mahtuu kävelemään.
Riitoja tulee miehen kanssa jatkuvasti kun syytän, että hän on laittanut jonkin esineen johonkin. Eikä ollutkaan, oli vaan hukkunut esine tavarapaljouteen.
Mitä tehdä? Neuvokaa viisaammat? Viedäkö kirpparille vaiko kaatopaikalle roskatavarat, joista en tykkää ?
Kirpparilla menee ikuisuus, eikä kukaan varmaan ehkä osta edes?
Kokemuksia, miten pääsitte tavarasta eroon? Kiitollinen jo etukäteen.
Kommentit (8)
Koko maailma hukkuu roskaan ja tavarapaljouteen. Ostaessasi sitä roinaa, olet vastuussa siitä koko sen elinkaaren. Siihen kuuluu tavaran asianmukainen hävitys. Kierrätä mitä voit. Kierrätyskeskukseen/pelastusarmeijalle tms. jos et kirpparille jaksa.
Jos et vie kirpparille, lahjoita esim. Fidalle. Älä heitä käyttökelpoista tavaraa roskiin, siirrät vain oman ongelmasi kaikkien yhteiseksi ongelmaksi.
Täällä on hyvä ketju "tavarapaljous", etsipä. Saa paljon vinkkejä tavaran karsimiseen.
Fida ja kierrätyskeskus hakeekin kotoo tavaraa.
Tori.fi. Edullisesti myyntiin vaan. Ihmiset ostaa vaikka mitä kummallisuuksia.
Käyttökelpoinen tavara kirpparille, käyttökelvoton roskiin. Jos et halua itse myydä, esim. SPR, Fida ja pelastusarmeija ottavat vastaan tavaraa.