Keuhkokuumeesta?
Hei! Mitkä oireet sinulla ennen diagnoosia ja miten toivuit ja paranit taudista? Tietty lääkkeillä mutta miten vointi kivut yleiskunto?
Kommentit (11)
Miten kauan tuo voimattomuus kesti kuurin jälkeen?
Polvet pettää ja muutenkin on valot poissa vähän väliä.
Vierailija kirjoitti:
Miten kauan tuo voimattomuus kesti kuurin jälkeen?
Olin kolme viikkoa sairaslomalla ja kesti pari viikkoa ainakin.
Kerran kunnolla sairastettua, kannattaa aina flunssaa/influenssana potiessa ottaa iisisti, uusii herkemmin
jo kerran sairastaneella.
Yhdessä muistotilaisuudessa tuli vähän huono olo. Menin hetkeksi lepäilemään ja sitten jaksoin taas vilkutella ihmisille.
Funssan jälkitautina, kuumeeton keuhkokuume, viikko sairaalassa
Minulla nousi iltapäivisin lämpöä ja olo oli väsynyt, joten olin pois töistä. Neljäntenä päivänä oli pakko mennä lääkäriin, kun lämpöily jatkui edelleen enkä jaksanut kunnolla kävellä sängystä vessaan. Crp oli 200 ja keuhkojen röntgenistä selvisi keuhkokuume. Vast lääkäriin menopäivänä kuume nousi yli 38 asteen, kun ensin piti vääntäytyä työterveyteen ja sieltä päivystykseen.
Päivystyksessä iski kova päänsärky, joten sain suoneen särkylääkettä antibiootin lisäksi. Se laski myös kuumeen, joten nukuin yön tosi hyvin ja aamulla olo oli hämmästyttävän hyvä. Kävin kotoa pitäen kolmena päivänä kolme kertaa päivässä ab-tipassa, sitten söin viikon antibioottia. Sairastamispäivästä meni 10 päivää, kun oli lähtö jo maksetulle ulkomaan reissulle, lääkäriltä sain edellisenä päivänä matkustusluvan. Reissu meni hyvin vaikka olin hieman väsynyt.
Keuhkokuume voi alkaa myös tosi kovalla kuumehorkalla. Työkaveri oli päivän normaalisti töissä, mutta illalla vaimo vei hänet päivystykseen, kun mies oli ihan sekaisin. Viikko meni sairaalassa ja saikulla oli kuukauden. Sama sairaus voi olla hyvinkin erilainen oireiltaan.
Lapsellani (14v) alkoi jouluaattona. Oltiin miehen tädkllä kylässä ja siellä yski kuivaa yskää. Illalla yski kuivaa yskää. Ja yöllä joulukirkossa yski. Luulin, että sillä on vaan joku yskänärsytys tms. En tajunnut sairaaksi ollenkaan. Siis ei ollut väsynyt eikä ollut flunssaa tms.
Seuraavana päivänä veto pois ja kuume ja se yskä jatkui. Ei jaksanut mitään. Pöivän suurin ponnostus oli muutaman kerran vessassa käyminen. Ei jaksanut edes joululahjoistaan kiinnostua, ei uusia toivomiaan elokuvia katsoa. Viiden päivän kuluttua lääkärille. Ei kuulunut erikoisempaa, mutta anti
biootit kuumeen takia.
Viikon päästä lääkärille ja toinen kuuri, kun mitään ei jaksa ja on kuume.
Sit neljän pöivän päästä keuhkokuumediagnoosi kuvasta ja uutta antibioottia.
Itsellä tuli jälkitautina.Korkea kuume , hengitysvaikeus ja kova yskä.Röntgenkuvassa todettiin, ei kuulunut keuhkoja kuunnellessa pelkästään.Olin viikon tipassa sairaalassa. Kunto oli pohjalukemissa.Vessassa käyntikin oli jo saavutus.