Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

sosionomeja paikalla?

mietiskelijä
11.09.2016 |

Pohdiskelen hakevani sosionomikoulutukseen, mutta jäin miettimään työllistymismahdollisuuksia tai siis millaiset ne ovat? En halua työskennellä päiväkodissa enkä pestä aikuisten takapuolia, joten onko utopiaa kuvitella löytävänsä muuta työtä sosionomin koulutuksella? Asun pääkaupunkiseudulla, joten täällä nyt kuitenkin on eniten työpaikkoja Suomessa tällä hetkellä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ainakaan huonoimmasta päästä ole työllistyminen. Onhan sitä päihde- ja mielenterveystyötä ainakin ja noin lähtökohtaisesti sosionomi ei kai ole se pyllynpesijä mutta vanhuspuolella  varmaan kyllä on. Vammaistyössä tuntuu olevan töitä parhaiten, mutta en ainakaan itse näe itseäni sellaisessa. Niin kuin en kyllä muussakaan sosiaalialan työssä, mutta tulipa hankittua koulutus :/

Vierailija
2/4 |
11.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

On työmahdollisuuksia!Ladtensuojelu/nuoriso/vsnhus/vammais/päiväkoti/aikuissosiaalityössä,lisäksi voi olla erilaisissa kehittämisprojekteissa ym. Tosi monipuoliset mahdollisuudet. Eikä ole sitä perushoitoa pääsääntöisesti,toki hoivalaitkosissa sitä voi kuulua työnkuvaan. Mutta yleensä siis ohjausra,neuvontaa ja tukemista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen. Onhan niitä vaikka mitä mihin työllistyä :)

Vierailija
4/4 |
11.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitokset vastaajille. Onko vielä muilla kokemuksia?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi yksi