Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Iltapäivähoidon/kerhojen vetäjistä

Vierailija
06.09.2016 |

Kaikki tietävä av, kysyisin sinulta:
Onko mitään väliä kuinka iltapäivähoidon henkilökunta pukeutuu ulos?

Olen tässä muutaman viikon seurannut kun lapseni ip-kerhon 'täti' on ollut joka päivä korkokengissä lasten kanssa pihalla. Päiväkoti ja eskari maailmaa seuranneena ei ole aiemmin tullut vastaan vastaavaa tilannetta. Enkä kyllä ole koulun pihallakaan nähnyt opettajia valvomassa ulkoleikkejä korkokengissä.

Voihan olla, että 'täti' kirmaa korkokengät vilkkuen, jos joku lapsista apua tarvitsisi.... tähän mennessä olen nähnyt vain istuskelua eri penkeillä... Heikkaisella pihamaalla ei nyt ihan kaikkein kätevimmät kengät taida korkokengät olla... Mielenkiinnolla jään odottamaan ensimmäistä kurakeliä... :-)

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
06.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin päiväkodeissa olen suppean otannan kautta huomioinut, että työntekijöiden ulkopukeutuminen korreloi vahvasti innostuksen ja ammattitaidon kanssa. Jos ulos lähtiessä kiskaistaan jalkaan jotkut vanhat läpyskät ja heitetään takki niskaan, niin henkilö on valmis panostamaan lapsiin saman verran. Jos taas on hankittu eri säähän sopivat vaatteet, asusteet ja kengät ja niitä käytetään, niin henkilö suhtautuu yhtä ammattitaitoisesti myös kasvatustehtävään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla