Tampereen suljettu päiväkoti
Onko tässä esimerkki kilpailujärjestelmän vääristymästä sekä toimimattomuudesta?
Kommentit (12)
Hyvä se vain on että erillaisuutta on tarjonnassa päiväkodeissakin ;)
Elämme aikaa jossa jännitystä ei pääse puuttumaan.Odotan joka päivä että saamme uutisissa kuulla näistä hauskoista sattumuksista.
Voi vaan kuvitella miten paljon mielisairaita hakattuja ja raiskattuja lapsia tuo on jättänyt taakseen. Tuollainen kolmevuotias ei osaa kertoa mitään kohtelustaan. Ei edes muista. Keho muistaa ja sitten teininä / aikuisena alkaa ongelmat.
Nuo unelmoijat eivät osaa nähdä totuutta unelmapumpulin takana. Unelmaa haaveillessa on taas tehty lapsille hirveyksiä. Olisi ollut parempi, kun joku olisi polttanut tuon päiväkodin heti perustamisvaiheessa, niin näiltäkin väistämättömiltä mamu-ongelmilta olisi vältytty. Monien lapsien mieli olisi säästynyt.
Melkein kaikki työntekijät mamumiehiä...
Ajojahtia, rasismia?
Kulttuurieroja kasvatuksessa?
Riskipaikka, jonne et lastasi laittaisi?
Aivan valtavan hieno ja rohkea päätös tarkastajilta. Tollasta sulkemista ei tehdä helposti.
Vierailija kirjoitti:
Aivan valtavan hieno ja rohkea päätös tarkastajilta. Tollasta sulkemista ei tehdä helposti.
Tarkastajilla voi olla rasistisia motiiveja kun ottivat Kameli nimisen työntekijän erityistarkasteluun. Persuja?
Vierailija kirjoitti:
Aivan valtavan hieno ja rohkea päätös tarkastajilta. Tollasta sulkemista ei tehdä helposti.
Jos olisi ollut suomalaisista ammattilaisista koostuva päiväkoti, niin olisi suljettu jo kymmenen vuotta sitten, kun ensimmäisiä huhuja alkoi liikkumaan.
Herra Kameli oli ajanut herra Huuta takaa puukon kanssa. Ihan kuin jostain satukirjasta, mutta totta :D
Siis oliko tämän päiväkodin tehtävä opettaa englantia ? Vai olla vain varmasti monikulttuurinen vaihtoehto?
Siksi kysyn, kun suurin osa henkilökunnasta näytti tulleen ei-englanninkielisistä maista, kamerunia ja persiaa, tunisiaa jne., että kuinka se englanninkielentaito sitten oli? Jos ei lastenhoitajan pätevyyttä löytynyt.
Vierailija kirjoitti:
Onko tässä esimerkki kilpailujärjestelmän vääristymästä sekä toimimattomuudesta?
Todellakin on. Yksityisten tarkoitus on tehdä tuottoa. Osa ottaa tuoton antamalla jotain ekstraa ja laskuttamalla isoin luvuin vanhempia. Tämä ok. Toiset ottavat tuoton ruoan laadun heikentämisestä, epäpätevien palkkaamisesta, laatuvaatimusten alittamisesta jne. Tuolla joku työntekijä oli uhannut työkaveriaan lasten nähden puukolla.
Hei, hei nyt. Ei tämä ole rotukysymys. Eikä sukupuolikysymys. Tuon paikan ongelma on ahne, työhönsä täysin sopimaton johtaja. Joka ahneuksissaan palkkaa erittäin epäpätevää väkeä, kuka vain halvalla töihin lähtee. Päiväkodeissa ongelmat aina johtuvat johtajasta. Itsellä erittäin positiivisia kokemuksia KUNNALLISESTA kansainvälisestä päiväkodista. Toisessa kaupungissa. Ei huutamista, nöyryytystä eikä muutakaan kurjaa, joka ryhmässä koulutettu henkilökunta, yliopistokoulutetut esiopetuksen opettajat. Suuri osa henkilökunnasta ulkomaalaistaustaisia. Ei joka asiaa voi käyttää tekosyynä rasistiseen möykkään, varsinkin kun tässä oikeasti on kyse isosta asiasta joka vaatii selvitystä. Ei tällaista saa suomessa tapahtua!
Kyseessä on unelman kääntöpuoli. Ihana monikulttuurinen kasvatus olikin pahoinpitelyä ja puukkohippaa. Kaikki sekopäät yhdessä tilassa. Ihanan monikulttuurista toki.