Miksi ammattiliittojen työttömyyskassat syyttää työntekijää?
Sain oman liittoni työttömyyskassalta ilmoituksen että työtodistus on laiton. Lisäksi oheen oli laitettu selvityspyyntö työsopimuksen keskeisistä ehdoista kaavake ja lakipykälät mihin se selvitysvelvollisuus perustuu ja laki velvoittaa työanantajaa se tekemään ja lakipykälä saatteena.
Mitä se työntekijälle kuuluu että noudattaako työnanantaja lakia vai ei kaikissa muotoseikoissa. Miksi liitto ei haasta työnantajaa itse käräjille ja vaadi selvityksiä suoraan työnantajalta mitä pilkkua nus*malla vaatii ?
Kommentit (3)
On aika noloa pyörähtää työnantajan puheille lakki kourassa että paperit pitää muuttaa kun ei tiedetty että on laitonta ja että kokeillaas nyt sitten tämmöistä.
Totuus on se että työnantajat ei osaa tehdä oikeanlaisia papereita ja yhdessä työntekijän kanssa niitä sorvataan että kelpaisivat kenellekkään haittaa tekemättä byrokraatille.
Mutta olen tehnyt omat johtopäätökset ja perästä kuuluu kunhan saan asiat kondikseen. Alan olla aika täynnä tätä selvitystä ja liiton uhkailua jota myös epäsuorasti tuo esiin.
ap. (myös ykönen)
No näinhän se on. Liitot tekee yleensä kaikkensa, ettei niiden tarvisi maksaa koko työttömyysajalta korvausta. Mutta tuo on kyllä ensimmäinen kerta kun kuulen että työtodistus on laiton. Kun miten sen voi tehdä väärin?
Ammattiliitot ajaa juhlapuheissa työntekijän asiaa mutta sitten kun olisi kyse yksittäisen jäsenen asian ajamisesta niin lattavat kapuloita rattaisin parhaan kykynsä mukaan. Yrittävät selvityspyynnöillään väsyttä jäsenen joka maksaa kaiken lisäksi heidän palkkansa.
Tekevät parhaansa että koko h*******in byrokratia joka on kehitelty ,sen pilkulleen toteutuminen laitetaan työntekijän vastuulle.
Työntekijä laitettaan kapellimestariksi joka häärää keskiössä ja on liittojen ja työnantajan välissä ottamassa viestiä vastaan ja edelleen kääntymään eri tahojen puoleen ja määräajoilla painostetaan pyörittämään näytelmää.