Kuinka usein putsailet kertyneet kalkkisaostumat kodin eri vempaimista?
Tänään mulla oli vuorossa höyrysilitysrauta, jonka putsasin kalkkisaostumistaan, ja irrotin sen semmosen piikin siitä, mistä säädetään höyryn vahvuus silittäessä sekä liotin sitä piikkiä ohjeen mukaan veteen sekoitetussa sitruunamehussa lasissa muutaman tunnin.
Viime viikolla putsailin pyykinpesukoneen sakat pois eli pistin apteekista ostamaani sitruunahappojauhetta 100 g pesuainelokeroon, ja säädin koneen pesuohjelman kuumimmalle mahdolliselle eli 95 asteen ohjelman päälle, ja eikun tyhjillään rumpu pyörimään. Sitten vielä toisen kerran samalla ohjelmalla ja jauhemaista tiivistepesupulveria joukkoon, ja yksi jaloille tarkoitettu valkoinen pyyhe pyörimään, vaikka muutakin olisi voinut laittaa, mutta tällä kertaa ei nyt ollut mitään muuta pestävää pitkässä valkopyykkiohjelmassa.
Joku päivä on sitten putsauksen kohteena astianpesukone, ja samalla aineella ja tavalla kuin pyykinpesukonekin.
Kahvinkeitinkin pitää ottaa myös käsittelyyn jokunen päivä, mutta sitä putsailen useammin vuoden aikana kuin kerran.
Mitenkäs te muut? Kertokaatte.
AP: tarkentaa vielä tuosta silitysraudan putsaamisesta, että en tietenkään pelkästään sitä piikkiä putsannut, vaan siis raudan pohjareikien kautta tiskialtaan päällä heilutellen vaakatasossa suhauttelin; muuten sumuttaa melkoisen reippaasti höyryten ja suhmutellen se kuumennut maxilämpöinen vesi ja sen jälkeen sitten piikki paikalleen ja vielä pariksi minuutiksi rauta kuumentumaan, jotta pohja kuivuu. Se on sitten siinä.