Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vauvan nukkumista tässä pohdin, että en tiedä toimisinko täysin päin puuta,

nukuttaa
31.08.2016 |

jos laittaisin pian 9kk täyttävän vauvan omaan huoneeseensa nukkumaan ja syystä se, että hänen yöääntelyt tms. pitävät omankin unen selkeästi kevyenä mitä normaalisti?

Päivisin sitten olen ihan väsyksissä, vaikka aamusta vielä tuntuisi, että ihan kohtuullisesti on yö mennyt. Yöllä kuitenkin heräilen melko säännöllisesti ja myös vauvakin tykkää - jälleen kerran - tankata maitoa tavallista useammin. Tuokin kanssa aiheuttaa väsymystä päiväsaikaan. Vaikka kuin laitan tuttia ja peittoa vauvan päälle, niin ei toinen vain nousee ylös ja jatkaa parkunaansa. Sitten on vasta hyvä mieli pienellä, kun tissi suussa ja saa maitoa.

Mutta en tiedä kärsiikö vauva, jos laitan hänet omaan huoneeseensa ja hän siellä huutelee minkä aikaa huutelee & sitten jatkaa uniaan? Eikö hyvät yöunet ole sekä vauvan että äidin parhaaksi?

Viime kevään oli todella todella väsyksissä. Nyt kesällä vähän olotilani piristyi. Kunnes tämän kuun alusta väsymys iski päälle entistäkin kovempana. Taas päässä pyörii ajatus, että voi kun saisin edes yhden yön nukkua kaikessa rauhassa.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
31.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita omaan huoneeseen. Vauvakin saattaa nukkua siellä paremmin, näin kävi ainakin meillä.

Vierailija
2/8 |
31.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai sitten, kun aikani kuuntelen vauvan surkeaa parkunaa, niin kumminkin hyppään toisessakin huoneessa alvariinsa, eikä omat unet kumminkaan parane yhtään.   Voihan siinä noinkin käydä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
31.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin olen sitä mieltä, että laita vauva omaan huoneeseen nukkumaan. Näin ollen et herää jokaiseen pieneen ääntelyyn, ei niihin tarvitse herätä. Vauvakin oppii nukkumaan paremmin, kun jokaiseen pieneen äännähdykseen ei reagoida.

Vierailija
4/8 |
31.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeilemallahan se selviää mikä teidän kohdalla on paras järjestely. Ei vauvalle siitä haittaa koidu, kun kuitenkin menet tarvittaessa rauhoittumaan. Voisiko joku hoitaa vauvaa välillä yön, että saisit nukkua. Meillä vauva 4kk saattaa olla nätisti isän kanssa mutta alkaa mulle känistä maitoa kun tulen näköpiiriin. Sunkin vauva on jo niin iso, että tietää, ettei muilta maitoa tipu.

Vierailija
5/8 |
31.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja onko jokaiseen itkuun mentävä vauvaa rauhoittelemaan?   Mitä mieltä siitä olette?

Vierailija
6/8 |
31.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

alkuperäinen kirjoitti:

Ja onko jokaiseen itkuun mentävä vauvaa rauhoittelemaan?   Mitä mieltä siitä olette?

On tietenkin. Vauva itkee, koska hänellä on hätä. Se hätä ei välttämättä tunnu aikuisesta suurelta, mutta se täyttää kuitenkin vauvan koko maailman. Kun vastaa vauvan itkuun, kertoo hänelle, että hänellä on vanhempiensa kanssa turvallista olla, häntä ei jätetä yksin kärsimään hätäänsä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
31.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itkuun on vastattava heti joo, mutta ei jokaiseen äännähdykseen eikä kitinään.

Vierailija
8/8 |
31.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä vauva siirtyi omaan huoneeseen 6kk ikäisenä. Yösyötöt jäi pois ja nukkuu 12h yöunia heräämättä (nyt 8kk). Jokaiseen ääntelyyn ja ähellykseen ei meillä reagoida (lähinnä ennen nukahtamista voi touhuta hetken omiaan). Sen kyllä kuulee itkusta kun on oikea hätä. Tutin osaa laittaa itse suuhun, jos on käden etäisyydellä ja yleensä on.

Oman kokemuksen perusteella suosittelen kyllä omaan huoneeseen siirtoa vaikka ne ekat yöt saatika jo se ajatus pienestä yksin nukkumassa tuntuvatkin sydämessä. Positiivinen vaikutus ollut omiin ja vauvan uniin.

Jokainen vauva on yksilönsä joten riippuu siitä miten sopeutuu teillä nukkumaan omassa huoneessa, pitääkö käydä rauhottelemassa jne.