Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka kauan menee, että luottamus suhteessa rakentuu uudestaan?

Vierailija
30.08.2016 |

Tämän kesän aikana suhteemme on mennyt tosi huonoon kuntoon. Ennen kaikki oli todella hyvin, ei isoja riitoja tai muitakaan ongelmia. Pientä väittelyä ja ärsyyntymistä, muttei koskaan mitään sen suurempaa. Sitten mies jäi kiinni todella isosta valheesta. Tämän jälkeen jäi kiinni todella, todella monesta pienemmästä valheesta. Kaikki selvisi nyt tämän kesän aikana.

Luottamus meni. En tiedä, voiko tuohon otsikon kysymykseen edes kukaan vastata, mutta jonkinlaista neuvoa tai muiden kokemuksia kaipaisin.

Kiinni jäämiset tapahtui vieläpä niin, ettei mies itse voinut kertoa suoraan vaan tarina muuttui aina hieman. Typerä esimerkki ja ei ole todellakaan kyse mistään tälläisestä, vaan vakavista asioista, mutta kuitenkin: Ensin sanoo, että joi yhden kupin kahvia. Sitten sanoo, että joikin kaksi. Sitten joikin kolme. Ja sitten paljastuu, että joikin seitsemän kuppia.

Eli ensin vähätellään ja valehdellaan ja ns. määrät lisääntyy ja lopulta paljastuu se todellisuus. Tänään riitelimme taas tästä luottamuspulasta. Emme kuitenkaan asu yhdessä ja olemme seurustelleey vasta n. 3 vuotta. Haluaisin takaisin sen entisen suhteen, haluaisin, että asiat olisi samalla tavalla, kuin aiemmin. Välillä tuntuu, että mies pitää minua itsestäänselvyytenä ja että hän ei kadu tekojaan, vaan sitä että jäi kiinni ja valehteli. Mutta että itse teko olisi ok ja että tekisi sen uudestaankin. Ei kuulemma uskaltanut kertoa kuitenkaan totuutta, koska häpesi ja pelkäsi reaktiotani, tiesi, että suutun. Vähättelee tekojaan ja yrittää puolustautua sillä, että minäkin olisin muka valehdellut hänelle joskus suhteemme aikana, vaikka en ole valehdellut kertaakaan, enkä satuttanut muutenkaan.

Nyt kuitenkin tuntuu todella vaikealta päästä tästä eteenpäin. En kuitenkaan olisi suhteessa, jos en uskoisi, että tämä voi tästä parantua ja onnistua. Rakastan miestä kuitenkin todella paljon. Ja hänkin sanoo rakastavansa minua. Mutta olen vain niin kyllästynyt tämän hetkiseen tilanteeseen. Ja riitelyyn, joka johtuu siitä luottamuspulasta.

Mitä minun pitäisi tehdä?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo on niin tuttu tilanne. Usein olen vaan ihmisen jättänyt omaan arvoonsa, mutta nyt tilanne on toinen ja en halunnut erota. Kyse lapseni isästä, häneen yritän koko ajan luottaa enemmän (teki ja sanoi hirveitä asioita ennen raskautta ja raskauden aikana) silloin vaikutti että hän ei kadu mitään, nykyään elämä tasaisempaa. Vaikeeta se on luottaa uudestaa ja epäilyksiä tulee useasti, mutta uskon että selvitään tästä :) pikku hiljaa ylöspäin..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi viisi