Halpa, herkullinen ja kevyt ruoka, mikä maistuisi miehellekkin?
Etsinnässä olisi hieman vaihtelua ruokalistaan.
Ruoan tulisi olla suhteellisen kevyttä, halpaa ja maistuvaa. Mies ei täyty pelkästä kasvissosekeitosta, kasvispihveistä tai salaateista, enkä kehtaisi meidän pienillä tuloilla tehdä erikseen ruokia.
Molemmat tällä hetkellä opiskellaan, joten ruoka ei saisi maksaa hirveästi. Kaalikeitto ja -laatikko maistuu molemmille, mutta jotain vaihtelua kaivataan.
Vinkkejä?
Kommentit (16)
Lisää kasvisosekeittoon ruokasuutta. Ite tykkään laittaa raejuusto/riistarouhetta/siemeniä tms. Tai pinaattikeiton tapaan pari keitettyy kananmunaa messii
Kylkä nyt kasvispihveillä luulis nälkä lähtevän? Kylkeen riisiä/perunaa, salaattia/häyrytettyi kasviksia. Salaatin joukkoon siemeniä/pähkinöitä/oliiviöljyä ja vaikka lautaselle vielä keitetty kananmuna
Kaikki keitot: kalakeitot, lihakeitto, kanakeitot (etenkin kaikki mausteiset thai-tyyliset<3)
Erilaiset padat esim. chili con vege, pavut lisää ruokasuutta, vaikkei lihaa käyttäisi
Syötiin miehen kanssa lounaaksi myskikurpitsakeittoa ruiskrutongeilla ja ihan on nälän pitänyt jo monta tuntia. Ainakin meillä keitot on ihan vakioruokaa vähintään 2 pv viikossa.
Ohrauunipuuro ja vaikka kaupan valmis mehukeitto, jos itselä ei ole marjoja, mistä tehdä. Mutta mehusta voi tehdä itsekin.
Potut tai makaroni ja jauhelihakastike, jota kevennät sipulilla ja tomaattimurskalla.
Itse en pidä linsseistä, mutta suosittelen kokeilemaan tätä. On aivan mahtavaa! (ja todella helppo tehdä)
Itse soseutan aina, koska en pidä linssien suutuntumasta.
http://hannamarirahkonen.fi/reseptit/maailman-paras-linssikeitto-2/
Chili sin/con carne ( itse laitan con carneen papuja, chiliä, herkkusieniä, sipulia, valkosipulia, j-liha)
Vielä kannattaa käyttää paljon kasviksia. Esimerkiksi kesäkurpitsa täyttää kaikki nuo kriteerit. Menee raakana salaatissa, paistettuna tai grillattuna sellaisenaan tai vaikka täytettynä.
Vanha klassikko makaronilaatikko muuttuu myös kevyeksi kun pistää joukkoon mukavasti kasviksia. Tomaatit, kesäkurpitsa, kukkakaali ja parsakaali toimivat ainakin. Jauhelihan voi halutessaan korvata vaikka ruskeilla pavuilla.
Hiilarilisuke kannattaa välillä vaihtaa keitettyihin ohrasuurimoihin. Muuten melko saman tyyppistä kuin riisi mutta maukkaampaa ja kuidukkaampaa.
Kalaruokia ei kannata unohtaa! Esimerkiksi uunissa tehdyt silakkapihvit on namia ja ovat kevyitä ja edullisia. Osta pieniä silakoita.
Pakastekeittojuurekset (0,35€) monin tavoin: nuudelien kanssa, pannulla paistettuna voi lisätä auringonkukansiemeniä, jotka myös on edullisia, energiapitoisia ja terveellisiä.
Yksi josta kaikki miehet tykkää:
Paista 400gr jauhelihaa mausta mustapippurilla, sillä aikaa keitä makaroni 400 gr ja keittojuurekset, veteen kasvisliemikuutio, isolla kattilalla.
Kaada vesi pois ja sekoita jauheliha makaronien sekaan.
-Uunijuureksia (porkkana, lanttu, punajuuria, sipulia ja vaikka myös perunaa) ja broilerinkoipi reisiä
-Itse tehty hernekeitto
-Munakas (kinkku, juusto, paprika, sipuli)
-Kaalikääryleet
-Kananmunakastiketta ja perunoita
Meillä maistui miehenpuoliskollekin esim. kaalilaatikko. 400g jauhelihaa ei paljoa maksa, ja siihen päälle kaali, joka maksaa ehkä 2 euroa, vaikka olisi isokin yksilö. (Laatikkoon siis ensin kattilassa jauhelihan ruskistus ja hyvä maustaminen. Sitten päälle vettä ja kasvis- ja lihaliemikuutioita (yleensä laitan kaksi kumpaakin). Ja siihen sekaan suikaloitu kokonainen kaali, sekä kourallinen puuroriisiä. Vettä sen verran, että kaali peittyy veteen. Muista kuitenkin, että kaali pehmenee ja pehmetessään"kutistuu" kun keitetään, eli ei tarvi hirveästi vettä. Anna kaalin pehmetä puolituntia lempeästi keitellen. Sitten sekoitus vuokaan ja uuniin plus 200 asteeseen vajaaksi kahdeksi tunniksi. Hyvää tulee. )
Toki ensimmäinen pointti on kysyä mieheltä, mikä maistuisi. Ei ole kallista sekään, jos ostaa pussillisen perunoita, tekee muussin, ja siihen seuraksi uunilenkki tai jauhelihakastike.
Pyydä kokkia laittamaan Tournedos Rossini
-Georg von Gyllenbögel-
Vierailija kirjoitti:
Etsinnässä olisi hieman vaihtelua ruokalistaan.
Ruoan tulisi olla suhteellisen kevyttä, halpaa ja maistuvaa. Mies ei täyty pelkästä kasvissosekeitosta, kasvispihveistä tai salaateista, enkä kehtaisi meidän pienillä tuloilla tehdä erikseen ruokia.
Molemmat tällä hetkellä opiskellaan, joten ruoka ei saisi maksaa hirveästi. Kaalikeitto ja -laatikko maistuu molemmille, mutta jotain vaihtelua kaivataan.
Vinkkejä?
Otsikossa pyydät vinkkaamaan kevyttä ruokaa, tekstissä kuitenkin sanot, että ongelma on, ettei mies täyty kevyistä ruuista. Niin, kevyt ruoka ei yleensä ole täyttävää tai ei ainakaan kauaa pidä nälkää. Kevyt ja täyttävä ruoka on oksymoron.
Ihmisen pitää kylläisenä proteiini ja rasva. Jos haluat edullista proteiinia, käytä esim. papuja. Salaatista saat ruokaisan ja herkullisen marinoiduilla pavuilla. Papu-juureskeitto on halpaa ja täyttävää ja myös herkullista, jos osaat käyttää mausteita ja teet sen hyvään liemeen. Keittoon pitää ehdottomasti lisätä rasvaa, esimerkiksi hyvää rypsiöljyä, ei se muuten maistu eikä täytä. Mies voi syödä lisäksi leipää. Jos mies on näitä periaatteellisia kasvikset on pahaa tai kasvikset ei täytä -tyyppejä, hänelle voi markkinoida papukeiton vaikka makkara/jauheliha/pekonikeittona ja lisätä hieman mauksi jotakin noista.
Pari keitettyä tai miksei vaikka paistettuakin kananmunaa terästää mitä tahansa ohutta lounasta (keitot, nuudelit, salaatit ym).
Jos kyseessä on iso mies niin kannattaa unohtaa haihattelut siitä että sen voi kouluttaa elämään iduilla ja keitoilla. Ei tule onnistumaan.
Nakkikeitto tietysti.