Arvostelkaa mun huomiset evääni. Lunta tupaan vaan, kohtahan on sen aika.
Olenkohan masokisti. Tästä se lähtee, pikainen käynti lidlissä ja mukaan tarttui broilerin filesuikaleita, hunajamarinoituja ja - 30 pinnaa. Kotiin palattuani hain metsästä kanttarelleja ja kasvihuoneesta paprikaa ja persiljaa.
Itse ruoka; freesasin broilerin, kanttarellit ja sipulin voinokareen kanssa kasarissa. Lisäsin tilkan maitoa, kunnon köntsän koskenlaskijaa, paprikaa ja hieman viherpippuria. Hauduttelin hieman, siihen tuoreet persiljat päälle. Lounaalta jääneet perunat eväskippoon ja nyt tehtyä herkkua päälle.
On varmasti hyvää.
Kommentit (10)
Ei ne perunat ois yhtään sen tuoreempia jos olisin nyt keittänyt. ap
Freesasit broilerin? Olisi varmasti oikein maukasta, jos olisit tehnyt marinoimattomista.
No kun ne marinoimattomat ei ollu tyrkyllä, eli miinus 30... Todellakin jotkut marinadit häiritsee ja tämäkin kuuluu niihin mut ajattelin et saan häivytettyä sitä kun laitan tarpeeksi omaa juttua sekaan. No sen näkee huomenna, kun tavallisuudesta poiketen maistanut tuotosta. Mutta syömään pystyn kyllä. Eikä sitä broileria tarvii polttaa pohjaan jo alkuvaiheessa, sen voi kevyesti lämmittää ja sit hauduttaa kypsäksi. ap
Itse en käyttäisi marinoituja enkä laittaisi maitoa. Kuulostaa kuinkin maukkaalta.
Söisin.
Itsekin ostin -50 hunajamarinoituja vain sen alennuksen takia. Normaalisti ostan naturaalea.
Ihan ok, saat marinoinnin anteeksi, kun kerran oli -30 %.
On tuossa paljon hyvääkin, nyt tekisi mieli testata itsekin kantarelleja broilerin kanssa.
Ei sieniä.