Mitäs vapaaehtoistyötä sinä teet? :)
Kommentit (9)
Koulun vanhempainyhdistys ja johtokunta, Saapas, Walkers, talkoojärkkäri, lapsen harrastuksen talkoilu, yksi kulttuuriyhdistys ja naapuriapu.
Roskien kerääminen luonnosta ym. luonnonsuojeluyhdistyksen tempaukset.
Mulla on SPR:n ystäväpalvelun kautta vanhus, jonka luona käyn välillä.
Tällä hetkellä en mitään. Tulevaisuudessa haluaisin auttaa huonompi osaisia, menemällä esim Pelastusarmeijan soppajonoon töihin. Nuorempana tuli tehtyä kaikkea vaparihommaa, useammalle eri ympäristöjärjestölle, animalialle ja Amnestylle.
Tarjoiluvastaavana kristittyjen porukassa.
Kerään roskia.
Kaverikoiratoimintaa, eli käymme ilahduttamassa vanhuksia vanhainkodissa. Silloin tällöin otan haitarinkin mukaan ja soitan vanhoja valsseja mummoille ja papoille.
Nämä soittojutut aloitin jo silloin kun oma mummo oli hoitokodissa, mutta olen sitä henkilökunnan pyynnöstä jatkanut vaikka mummoni kuoli jo vuosia sitten.
Toimin opaskoiranpennun hoitoperheenä, kasvatan, koulutan ohjeiden mukaan ja ruokin sen siis omilla rahoillani.
Todella antoisaa, kurja vaan luopuna kun pentua on hoitanut 7 viikkoisesta, lähtee 1,5 vuotiaana koulutukseen ja töihin.
Hei muakin kiinnostaa kuulla, millaisia erilaisia vapaaehtoistyön muotoja on!
Itse olisin kiinnostunut tekemään jotain (liikaa aikaa, vaihtelevasti energiaa, auttaisi pääsemään jaloilleni elämässä + toisi merkityksellisiä kokemuksia ja tietenkin haluaisin olla hyödyksi) mutta vaihtoehdot, jotka ovat yleensä esillä, kuulostavat itselle vierailta.