1-vuotiaan ruokalakko??
Tilanne siis seuraava: Tyttö täytti juuri hiljattain vuoden ja koko pienen ikänsä ollut superhyvä syömään kaikkea mitä vaan on keksitty tarjota!
Nyt vajaan viikon ajan hän on kieltäytynyt totaalisesti aamu- ja iltapuurosta (on tarjottu kaurapuuroa, mannapuuroa ja ruispuuroa), sekä lounaasta ja päivällisestä (on kokeiltu jauhelihakeittoa, perunaa ja kanakastiketta, purkkiruokia ja makaronilaatikkoa).
Hetki sitten sai ensimmäistä kertaa paahtoleipää ja sitä leipää nyt pyytää jatkuvasti ja sitä puputtaisi niin että halkeaisi (ollaan annettu leipää 1pala/päivä).
Välipalalla tarjoan hedelmiä, paistettua kananmunaa, luonnonjogurttia, tmv. ja näistäkin tuo kananmuna on ainoa jonka syö, muut heittää alas koiralle.
Pullosta maitoa juo myös paljon, luultavasti korvaa kunnon ruoat sillä.
Onhan tämä vain joku ohimenevä vaihe eikä tyttö kuole nälkään?
Hampaita tekee (kolme poskihammasta tulossa samanaikaisesti), mutta eipä ne ennenkään ole ruokahaluun vaikuttaneet... Tosin tällä kertaa tietty saattaa vaikuttaa.
-Ymmällään oleva AP
Kommentit (12)
On normaalia. Kuitenkin tyttäresi jotain syö ja juo maitoa, niin ei mitään hätää. Pidät vain ruokarytmistä kiinni ja jos ei syö tarjottua ruokaa niin joutuu pärjäämään seuraavaan ruokaan asti. Kyllä se ruoka taas jossain vaiheessa maistuu kunnolla :)
Voi liittyä vaikkapa hampaisiin. Meillä molemmilla lapsilla ollut huonon syömisen kausia. Älä hätäile.
Meillä sama, lapsi tosin 2v mutta on tehnyt tuota jo kauan. Kanankoivet on tyyliin ainoa ruoka mitä syö.
Lääkäri sanoi että jos on energiaa liikkua ja leikkiä ja kakkaa tulee normaalisti niin kaikki on ok
Vierailija kirjoitti:
Meillä sama, lapsi tosin 2v mutta on tehnyt tuota jo kauan. Kanankoivet on tyyliin ainoa ruoka mitä syö.
Lääkäri sanoi että jos on energiaa liikkua ja leikkiä ja kakkaa tulee normaalisti niin kaikki on ok
Niin ja älä anna liikaa maitoa, se saattaa myös tehdä kylläiseksi
Kokeilepa antaa ruuat kylminä. Meillä ei oo kahdelle lapselle maittanut lämmin ruoka, kun poskihampaita on tehty. Todennäköisesti ruokahalu palaa viimeistään kun kivulias vaihe hampaiden teossa on ohi.
Meidän nyt 2v lapsi ei reagoinut etuhampaiden, eikä vasemman puolen poskihampaiden tuloon lähes mitenkään, mutta kun oikean puolen poskihampaita on tullut niin vain kylmä ruoka on maittanut. Ja älä anna liikaa sitä maitoa, se vie ruokahalua myös.
Kiitos! Arvasin että saatan olla hiukan hysteerinen, mutta parempi mielestäni katsoa kuin katua 😊
Kylmäkään ruoka ei maistu (jogurtti, smoothiet eikä jäähtynyt puuro). Maitoa saa tavallisesti ~3x120ml/vrk, nyt tämän lakkoilun aikana on saattanut saada jopa 5x120ml/vrk.
No, pysytellään nyt sitten tällä paahtis/muna-linjalla, ja odotan että tilanne normalisoituisi.
Kiitos vielä!
-AP
Anna normi ruokaa syö mitä syö.
Terve lapsi ei itseään nälkään tapa. Vihoviimeinen virhe on alkaa antamaan sitä ruokaa mitä 1-vuotias haluaa. Kohta teillä täys ruoka sirkus. Mutta jos sitä haluatte niin onnea valitsemallenne tielle.
Kyllä lapsi syö kun on nälkä. On normaalia että välillä ruoka maistuu huonommin välillä paremmin.
Terveisin 7 lapsen mamma
Vaihda se höttöleipä vaikka ruisleipään; saa sitä järsiä. Maitokin tosiaan on ruokaa, älä sillä täytätä sen lapsesi vatsaa.
Ei kannata huolestua, meillä oli tytöllä 1-vuotiaana kausi ettei juonut kuin maitoa ja vähän hedelmäsoseita. Huolesta suunniltani soitin neuvolaan jossa sanottiin että normaalia on. Tyttö kuitenkin kasvoi normaalisti ja ruokalakko loppui aikanaan.
Vierailija kirjoitti:
Kokeilepa antaa ruuat kylminä. Meillä ei oo kahdelle lapselle maittanut lämmin ruoka, kun poskihampaita on tehty. Todennäköisesti ruokahalu palaa viimeistään kun kivulias vaihe hampaiden teossa on ohi.
Mulla toimi
Huhuu!