Missä Suomen paikkakunnalla, jossa olet asunut et haluaisi asua enää milloinkaan
Lahti on itselläni sellainen, että reilu kaksi vuotta sitä kesti ja toivottavasti ei enää ikinä. Välillä ajamme ohitustietä ohi eikä tule mieleenkään poiketa keskustaan.
Kommentit (1512)
Helsinki, asumisen kalleus, ruuhkat, työmatkaan kului liki tunti vaikka saman kaupungin sisällä.
Heinola.
Viehättävä ja eloisa kesäkaupunki toukokuusta elokuuhun, muina vuodenaikoina ihan kuollut. Ei niin yhtään minun tyyppiseni paikkakunta.
Kuopio. Lupsakkaiden kalakukkojen takana vilkkuu armoton junttius ja nurkkakuntaisuus, joka ei todellakaan ole millään muotoa leppoisaa.
Helvetin esikartano nimeltään Kalajoki.
Pieksämäki. Tarviiko perusteluja?
Varkaus.Niin kuollutta kun ydinlaskeuman jälkee.Hyi.
Vesilahti. Jos haluat nähdä edes joskus elokuvia ja et ole maatalosta, niin se ole kiva paikka. Opettajat ottivat ala-asteella silmätikkuja oppilaistaan. Opettajat kiusasivat heikompia oppilaita. Näin tätä riittävästi sivusta pikkukoulussa ja edelleen tuntuu pahalta, vaikka aikuinen olenkin.
Vaajakoski. Vieläkin menee kylmiä väreitä.
Ilmajoki. Eteläpohjalaisten junttien valtakunta.
Porvoo.