Syntyvyys on romahtanut, silti jaksetaan kadehtia lapsiperheiden asioita
Ilmaista matkalippua rattaiden kanssa kulkevalle tai lapsilisää tms. jaksetaan vielä kadehtia vaikka lapsia syntyy vähemmän kuin 1800 -luvun suurina nälkävuosina. Onko ne niin hirveitä edes nähdä liikenteessä ne lapset, että ei kestä. Jos käy lapsiperheiden tuet ja asiat niin kateeksi, mikä estää hankkimasta omia lapsia?
Kommentit (3)
Äh miks kokoajan tätä aihetta? Synnytys on romahtanut koska maailma on täynnä epävarmuutta ja katastrofeja. Ihmisiä on liikaa, maapallon tulevaisuus epävakaa ihmisten takia. Olis hienoa että muut lajit säilyis eikä ihminen tuhoais niitäkin.
Minäkin vaadin raskausaikana saada keskustella naiskätilöiden kanssa, synnyttäneen naispuolisen neuvolan terkan kanssa ja naislääkäri oli aina. Ykskään mieslääkäri ei ala kertomaan mulle synnytyksestä mitään, sori nyt vaan! Sain lopulta luojan kiitos suunnitellun sektion, mulla on paniikkihäiriö ja pelkäsin että se oireilee synnytyksessä. Lopulta epäilivät sen olevan riski sektiossakin joten nukutuksessa sitten jouduttiin tekemään.
Mua estää hankkimasta mm. se että sektion saanti Suomessa on vielä vuonna 2016 vaikeaa. Monissa maissa ihan perushomma ja äiti itse päättää synnytystavan. Minä olen sitten mielummin hankkimatta lapsia kun lähden tappelemaan lekureiden kanssa, yleensä vielä miehiä eivätkä tiedä synnytyksestä pätkääkään vaikka lääkäreitä ovatkin!