Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mies 29v +2v miettii; joskus tunnen itseni vetämättömäksi

08.08.2016 |

Laiskaksi ja huonoksi ja ajattelen että en tee tarpeeksi asioiden kesään. Varsinkin loppukesä on ollut tuskaista odottelua ja jollakin tavalla hukkaan heitettyjä päiviä. Tuskaisuus on kyllä ihan konkreettistakin; onhan kipulääkitys ollut arkipäivää.

Tuossa vasta katselin pitkästä aikaa työ/aktiviteettimahdollisuuksia omalla paikkakunnalla ja sitten yllätyin kun näin siellä omiakin ilmoituksia, jotka oli jätetty ties miten kauan sitten ja joihin ei tullut toistaiseksi mitään vastauksia tai käsittelyä.

Näin siis ajan kanssa ihminen voi unohtaa omat ponnistelunsa ja yrityksensä ja jäljelle jää vain se riittämättömyyden tunne ja paha olo. Ihmisen pitäisi suorastaan kantaa lompakossa jonkinlaista lähihistorian mini-CV:tä, josta voisi tarkastaa mitä on yrittänyt ympäröivän yhteiskunnan ja oman hyvinvointinsa eteen tehdä.

Tuleeko muille joskus tuollaisia elämyksiä että tajuaa jo kokeilleensa jotain uutta keksintöä ja tuntee ehkä ristiriitaista tyydytystä siitä, että on kuitenkin tehnyt oman osansa laittaakseen asioita käyntiin?

Mies 29v +2v miettii; joskus tunnen itseni vetämättömäksi

Vaihtoehdot

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla