Vinkatkaa hyvä ja suht edullinen tietokone lukiota varten, please
Koulun sivuilla ei löydy vaatimuksia ja itse olen ihan hukasa. Kone pitäisi olla to. Kiitos jo etukäteen jos joku kellä asia ajankohtainen ja ymmärtää jotain asiasta.
Kommentit (18)
Mene kauppaan ja kysy. Anna hintahaarukka, myyvät sen puitteissa. Laitevakuutus kannattaa ottaa, jos se korvaa kaikki vahingot.
... Niin ja olennaisia ominaisuuksia ovat hyvä akku, keveys ja nopea käynnistyminen.
Chromebook on kevyt ja tarkoituksenmukainen opiskeluun.
Olisit nyt edes maininnut, pitääkö olla läppäri vai käykö pöytäkonekin. Jos läppäri, minkä kokoinen, 15", 17"? Ja hintaluokka max.
Vierailija kirjoitti:
Olisit nyt edes maininnut, pitääkö olla läppäri vai käykö pöytäkonekin. Jos läppäri, minkä kokoinen, 15", 17"? Ja hintaluokka max.
tuskin koolla on väliä. pääasia et on jokin mikä toimii
Ei oikeesti mitään väliä jossain lukiossa. Kaikki perus koneet käy vallanmaiosti, kunhan tarkistat, että siihen saa kaikki kirjoitusohjelmat ja yleensä kyllä saa,mut kantsiihan se varalta varmistaa. Rohkeesti vaan kauppaan ja otat mieluisimman ja kysyt vaan myyjältä niistä kirjoitusohjelmista. Itselläni myyjä antoi semmoisen paketin koneen mukana ja itse asentelin ja käytössä on edeleen!
Vierailija kirjoitti:
Olisit nyt edes maininnut, pitääkö olla läppäri vai käykö pöytäkonekin. Jos läppäri, minkä kokoinen, 15", 17"? Ja hintaluokka max.
Ja jos #3 on ap:n viesti, nuo tiedot menet ja kerrot myyjälle jossain alan liikkeessä.
.
Nopea käynnistys —> SSD-massamuisti.
.
#6:lle sellainen, että koolla on merkitystä, jos konetta kuljetellaan usein. Silloin ottaisin korkeintaan 15.x-tuumaisen.
Suorittimet ovat peruskäyttöön riittävän tehokkaita kaikissa uusissa koneissa. Mutta ei lisätehosta haittaakaan ole, kuin korkeintaan akunkestossa. Suoritinten nopeuksia voi vertailla toisiinsa esim. tuolla: http://cpubenchmark.net/
.
Yläkulmassa olevaan hakukenttään kirjoittaa suorittimen mallin, esim i5-4210u ja hakutuloksista avaa sen, jossa lukee Price performance comparison, saa kyseisen suorittinen nopeutta kuvaavan lukuarvon. Suurempi on parempi, mutta aivan pienillä eroilla ei ole käytännön merkitystä.
.
Itse valitsisin koneen, jossa on Intel i3, i5 tai i7.
Ellei tuon tarkempia vaatimuksia ole, ehdottomasti Chromebook.
Vierailija kirjoitti:
Ellei tuon tarkempia vaatimuksia ole, ehdottomasti Chromebook.
Mutta kun toisaalta ei ole tiedossa, mihin kaikkeen koneen pitää taipua, kuten pyörittämään jotain tiettyä softaa,, turvallisin valinta olisi yhteensopivuuden takia windows-kone. Hinnoissa ei ole merkittävää eroa wpc:n ja cb:n välillä.
Osta käytetty ammattilaiskone. Markettien edulliset muoviprutkut ei oikeesti kestä sitä että niitä raahataan reissussa mukana. Nuo ammattilaiskoneet myös kiertävät mukavasti, kun monet firmat hankkivat ne leasing koneina. Siis 1-3 vuotta vanhoja laatuvehkeitä mistä alkuperäinen ostaja maksoi 2000€ ja nyt myydään 400€.
Esimerkiksi Lenovolta löytyy X ja T sarjat joista sinun kannattaa olla kiinnostunut. Tuon kirjaimen jälkeen tuleva numero on näytön koko tuumina ja keskimmäinen numero kertoo (prosessori)sukupolven. Eli X230 tarkoittaa X-sarjan 12 tuuman näytöllä olevaa ja kolmannen sukupolven i-prosessorilla varustettua konetta. T440s puolestaan on travel sarjan 14 tuumainen neljännen sukupolven prosulla, mutta lisäksi se on slim malli eli tavallista ohuempi.
Itse etsisin tuollaisen X230 vehkeen, josta maksaisin 300-400€ hiukan sisuksista riippuen. Prosessorilla ei käytännössä ole väliä, kaikki tuohon vaihtoehtona olleet riittävät kaikkeen muuhun käyttöön paitsi pelaamiseen, mutta siihen ei riitä mikään. Muistia olisi hyvä olla 8GB valmiina, mutta se ei ole kynnyskysymys sillä tuollainen muistikampa maksaa uutena 35€.
Ssd-levy olisi syytä olla, siitä tulee se käytännössä koettu nopeus. Uusi levy on satkun luokkaa ja vaatii käyttiksen asennuksen.
Sisäinen 3g-mokkula täytyy olla koneessa valmiina sisällä, jos sellaiselle on tarvetta. Sellaisen saa myös jälkiasennettuna, mutta se maksaa noin 150€ eli turhan paljon tuon hintaiseen koneeseen. Itse en tuollaista teinille ostaisi, sillä he jakavat netin kännykästään jos wlania ei ole saatavissa. Ei se siellä koneessa mitään haittaakaan jos sellainen on.
Tuossa koneessa on alunperin ollut win7 asennettuna ja sen voi siihen aina pistää. Riittää juuri ja juuri seuraavaksi kolmeksi vuodeksi, eli lukion ajan. Jos koneeseen on päivitetty win10, niin se on iso plussa. Ilmainen päivityskampanja loppui jo.
Akku on sitten se inhottavin osa. Kukaan ei anna käytetylle akulle takuuta, eikä sen kunnosta saa mitään kelvellista tietoa. Varaudu että sen kolmen vuoden aikana joudut hankkimaan uuden akun. Se maksaa noin 150€ alkuperäisosana, 50€ kiinanmallina. Kannattaa maksaa alkuperäisosan hinta. Ota samalla tehoakku, niin saa muutaman lisätunnin.
Tuohon X230 vaihtoehtoon kannattaa vielä ostaa siihen sopiva telakka. Siihen saa sitten virtalähteet, hiiret, tulostimet, ulkoiset näytöt, ja ulkoiset kiintolevyt kiinnitettyä mutta kone irtoaa telakasta kuitenkin näppärästi yhdellä napilla.
Oikea hinta tuolle virtalähteen kanssa on 40€.
Kahdesta virtälähteestä väkevämpi kiinni telakkaan ja pienempi reppuun mukaan maailmalle.
Halpiskone n. 300 e Gigantissa tms.riittää normikäyttöön mainiosti. Jos pelaat tms.hanki siihen oma kone.
Miksi ihmeessä sen koneen pitää jo torstaina olla? Odota siihen, että koulu alkaa ja kysy opeilta, millainen sen pitää olla. Käytännössä läppäri on parempi, koska voit pitää sen tunneilla mukanasi. Pöytäkonetta et oikein voi. Lisäksi yo-kirjoitukset kirjoitetaan läppäreillä, joten sekin voi aiheuttaa jotain vaateita. Ei sulla oikeesti tarvitse olla sitä konetta vielä eka viikolla. Rauhoitu ja odota koulun ohjeet.
Pojat ainakin tietää minkälainen kone pitää olla.
Vierailija kirjoitti:
Olisit nyt edes maininnut, pitääkö olla läppäri vai käykö pöytäkonekin. Jos läppäri, minkä kokoinen, 15", 17"? Ja hintaluokka max.
Pöytäkone, nykyaikana? Lukioon?
Hah hah...
Itse suosittelen ihan uusia Windows 10 detachable (tai X2) -koneita eli n 10" konetta, jota pystyy käyttämään läppärinä, mutta josta saa myös näytön irti tabletiksi. Hinnat n. 200-300 euroa. Niissä on etuna se, että ne ovat todella kevyitä repussa ja akunkesto on lähemmäs 10 tuntia, eli kestää koulupäivän läpi ilman latureita. Malleja esim. HP Pavilion X2, Lenovo Miix ja Asus T100HA.
Mitään raskasta pelaamista tuolla koneella ei voi tehdä, mutta liikkuvuus on aivan erinomainen.
Up