270 venäläistä urheilijaa saa sittenkin osallistua Rion olympialaisiin. Arvasin ettei kv. olympiakomitea uskalla pitää sanaansa, kun se aluksi ilmoitti bannaavansa kaikki.
Tai sitten komitealle on maksettu silleen sopivasti, jotta venäläisurheilijat pääsee mukaan. Tää on ehkä se todennäköisin käänne mitä tässä on nyt tapahtunut.
Lisäksi tietysti venäjän urheiluministeriön tyypit pääsee sanomaan, että "onneksi oikeus nyt tapahtui ja se on tietysti meidän ansiota..."
Ei mulla ole enää mitään luottoa noihin olympiakomitean poliitikkoihin. Sinne komiteaanhan valittiin nyt myös Sari Essayah.
Kommentit (10)
Jee, saavat 42 kortsua ja pääsevät pelaamaan Pokemonia .
Venäläiset kiristi. Ne ois vuotanu kaikki komitean lahjusjutut wikileaksiin jos ei ois päästetty urheilijoita kisoihin. Pakkorako.
Ihan hyvä vaan, että pääsivät. Siis olettaen, että nuo osallistuvat eivät ole todistettuja douppaajia.
En ole juurikaan seurannut tätä aihetta, mutta eikös se osallistumsikielto koskenut lähinnä yleisurheilijoita, sillä siellä oli ainakin jotkut laajemmat skandaalit? Olympialaisissa yleisurheilu on vaan tapahtuma muiden joukossa, niin jos pelkät yleisurheilijat on bannissa, niin tuo 270 urheilijaa muissa lajeissa ei ole ollenkaa kummallinen määrä.
Taisi olla liikaa kisalippuja myymättä vielä, joten lievensivät alkuperäistä päätöstään.
Jokaisen Venäjän saaman mitalin voinee sitten suoralta kädeltä mitätöidä. Ainahan ne dopingia käyttää, vaikka joskus harvon jäävätkin kiinni. Venäläisiin ei ole luottamista missään.
Siis IAAF eli kansainvälinen yleisurheiluliitto sulki venäjän toiminnastaan mikä tarkoitti että kaikki venäläiset yleisurheilijat suljettiin kisoista ja se päätös pitää edelleen. (Onko siellä se yksi poikkeus joka kertonut dopingasioista tms) Sen sijaan KOK ei päättänyt sulkea venäjää toiminnastaan vaan jätti päätöksen lajiliitoille. Hyvin te vedätte ja on faktat hallussa.
Vierailija kirjoitti:
Jokaisen Venäjän saaman mitalin voinee sitten suoralta kädeltä mitätöidä. Ainahan ne dopingia käyttää, vaikka joskus harvon jäävätkin kiinni. Venäläisiin ei ole luottamista missään.
Niin no, eiköhän tuolla ole satoja, ellei tuhansia doupattuja urheilijoita, mutta eipä minun tai sinun arvailuilla ole mitään painoarvoa tai faktapohjaa.
Ihan oikea päätös. Ei venäläiset urheilijat sen likaisempia - tai siis puhtaampia - ole kuin muiden maiden urheilijat.
Vierailija kirjoitti:
Ihan oikea päätös. Ei venäläiset urheilijat sen likaisempia - tai siis puhtaampia - ole kuin muiden maiden urheilijat.
Näinpä. Edelleen tietysti arvailen vaa, kuten jokainen muukin täällä, mutta enpä usko että esim. Kiina, USA, Britit jne. olisi ihan täysin puhtaat jauhot pussissa liikkeellä. Toki jotkut kääpiömaat saataa puhtaita, kun ei mitään menestysmahkuja ole muutenkaan, niin sama mennä pitämään hauskaa ja kokeilemaan rajojaan.
FIFA, Olympiakomitea... ne on sitä samaa sakkia kaikki. Jokainen on ostettavissa.