Miten Mikkelin keskustasta pääsee Kenkäveroon ilman autoa?
Olemme menossa Mikkeliin päiväretkelle junalla. Tiedän, että Kenkävero ei ole kovin kaukana keskustasta, mutta jaksaako sinne kävellä? Nuorin lapsi 11 v. Taksia ei raaskisi ottaa, entä bussit?
Kiva, jos joku kiltti jaksaa neuvoa :)
Kommentit (7)
1,4km näyttää olevan googlemapsin mukaan kävellen. Mielestäni käveltövisdö. Toki esim. Mikke-juna kulkee myös ja saa opastusta alueesta myös. Olen kiertänyt ko. junalla, tykättiin.
Kiitos vastanneille! Kyllähän 1,4 km on käveltävissä, jos ei pahasti sada. Mutta mikä on Mikkejuna? En löytänyt kaupungin sivuilta aikataulua.
:) Arvasin, että mikkeliläiset ovat kivoja, auttavaisia ihmisiä!
Vierailija kirjoitti:
Kiitos vastanneille! Kyllähän 1,4 km on käveltävissä, jos ei pahasti sada. Mutta mikä on Mikkejuna? En löytänyt kaupungin sivuilta aikataulua.
:) Arvasin, että mikkeliläiset ovat kivoja, auttavaisia ihmisiä!
Ja löysinkin ihan mikkejuna-haulla aikataulut. Kiitos tosi paljon, tuo on loistojuttu! :)
No ei ole pitkä matka kävellä. Junaraiteiden yli kulkee kävelysilta, kävele kohti satamaa , sitten sataman puoleista kävelykatua ruosteista persereikämaamerkkiä kohti, sitten alikulkutunnelin läpi ja kuljet mäen ylös ja siitä vielä jonkin matkaa. Tadaa, olet perillä.
Me ollaan aina menty autolla, löytyisikö matka.fistä apua. Tai google lapsista.
Kenkävero on ehdottomasti käymisen arvoinen paikka. Ihana tunnelma ja safkat.