Ovatko vanhempasi sitä mieltä, että parisuhteen hoitaminen on tarpeetonta?
Ei olla käyty miehen kanssa kahdestaan kymmeneen vuoteen oikeastaan yhtään missään, kun ei oikein ole lastenhoitajia tarjolla. Nyt ollaan haaveiltu pitkään reissusta, johon lähdettäisiin la-aamuna ja tultaisin takaisin su-iltana, siis vain yksi yö. Ollaan yritetty saada vanhempiani meille lapsia hoitamaan. Tällaistako te muutkin kuulette?
" ei ennenkään parisuhdetta mitenkään hoidettu" , " ei ennen missään huideltu, kun oli lapsia" , " ei meillä vaan ollut varaa mihinkään kylpyläreissuihin" , " ennen avioliitot kyllä kestivät ilman kaikenlaisia huvituksiakin" , " onpa lapsiperheillä rahaa nykyään, ei meillä eläkeläisillä vaan ole" , " tää on tätä nykyajan turhuutta" jnejnejne.
Kommentit (3)
vaikka heillä on ollut itsellään tapana viettää ulkomaanlomia ilman lapsia, mutta se oli kuulemma eri asia.
jos meillä on työkiireitä, remontintekoa tai jotakin suursiivousta. Mutta huvituksien takia tai vaikkapa parisuhdeterapeutin takia ei.
no saattaapa tulla pikku yllätyksenä kun joku päivä otan ja eroan....