Mikä minussa on vikana?
Olen joutunut elämään hyvin rankan lapsuuden ja nuoruuden, olen nyt 22 vuotias nainen. Muutuin näiden kokemusten takia aivan erilaiseksi, sairaaksi. Joskus nuorempana pystyin vielä tuntemaan henkisesti asioita, mutta nykyään en tunne enää oikein mitään. En kykene ihastumaan, rakastamaan, kokemaan syyllisyyttä tai huonoa omatuntoa. Olen pettänyt, myynyt satunnaisesti itseäni, halunnut satuttaa tahallaan ihmisiä, kostaa ja mikään näistä ei aiheuta huonoa omatuntoa tai minkäänlaista pahaa oloa. Yleensä esitän erilaisia tunteita ihmisille ja päädynkin epähaluttuihin ihmissuhteisiin, kun en oikeasti edes haluaisi ihmisiä lähelleni. Toiset ihmiset pyrkivät seuraani, olen tavallaan jopa suosittu, mulla on monia "ystäviä" ja miehiä pyörimässä ympärillä mutta en itse koe mitään mielenkiintoa heitä kohtaan. He ovat minulle asusteita ja ajanviettoa. Manipuloin usein ihmisiä, joskus jopa vahingossa.
Koen pahaa patoutunutta aggressiota mutta tämä ei toistaseksi ole vuosiin purkautunut mitenkään. Tunnen myös häpeää itseäni kohtaan, koen olevani viallinen. Käytän 2/3 ajastani kaiken ulkoisen laittamiseen, ulkonäköön menee päivittäin ainakin 2 tuntia, asunnon siivoamiseen päivittäin ainakin tunti. Koen olevani täysin rikki, saastainen ja likainen. Mun mieli on yks iso sotku jota en saa siivottua.
Olen hoidossa masennuksen yms takia, mutta mielestäni masennus ja muut diagnoosini ei selitä näitä oireita. Mikä helvetti minua vaivaa? Olen ollut psykologissa testeissä mutta olen valehdellut monet vastaukset ja jätän 90% asioista kertomatta hoitotapaamisissa. Uskon kyllä että välitän omalla tavallani lemmikeistäni ja perheenjäsenistäni, mutta jotenkin en vain koe sitä tunnetta samalla tavalla kuin pitäisi. Jotain puuttuu.
Pyydän tähän asiallisia kommentteja, tarvitsen oikeasti apua en vain tiedä edes mistä aloittasin... Minulla on diagnosoitu rajatilapersoonallisuushäiriö jos se nyt auttaisi jotain keksimään mikä nyt mättää.
Kommentit (15)
Jos sulla on kehittynyt jokin persoonallisuushäiriö? Suosittelen varaamaan uudestaan psykologin ja tällä kertaa kertoa totuudenmukaisesti asioista. Ehkä kuitenkin haluat voida paremmin.
Vierailija kirjoitti:
Jos sulla on kehittynyt jokin persoonallisuushäiriö? Suosittelen varaamaan uudestaan psykologin ja tällä kertaa kertoa totuudenmukaisesti asioista. Ehkä kuitenkin haluat voida paremmin.
:/ en haluaisi että ne pitää mua pahana ihmisenä... en tiedä miten edes kertoa näistä kun olen niin monta vuotta peitellyt näitä oireita.
Itsellä yli puolet samoja asioita. Masennuslääkkeitä popsin monta vuotta, rankkoja kokemuksia ja pää sekaisin. Nykyään sitten ei enää oikein mikään herätä reaktioita. Sen takia hankala joskus olla ihmisten kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Itsellä yli puolet samoja asioita. Masennuslääkkeitä popsin monta vuotta, rankkoja kokemuksia ja pää sekaisin. Nykyään sitten ei enää oikein mikään herätä reaktioita. Sen takia hankala joskus olla ihmisten kanssa.
Itse olen lopettanu kaikki lääkitykset, en tiiä onko vaikutusta kun söin niin paljon lääkkeitä monia vuosia
Katsopa aloittaja tämä video huolella, niin ymmärrät mistä on kyse:
Harjoitteletko eri ilmeitä peilin edessä?
Rajatilapersoonallisuus kehittyy epävakaista kasvuolosuhteista.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00…
T: Toinen rajatilatapaus
Itselläni ollut paljon samoja oireita, minulla epävakaa persoonallisuushäiriö. Iän myötä olen oppinut elämään sen kanssa enkä anna sen hallita itseäni.
Narsismia, sosiopatiaa, psykopatiaa?
Epäsosiaaliselle persoonallisuushäiriölle on ominaista tuo kuvaamasi patologinen valehtelu ja psykopatialle manipulointi.
Narsistille taas on tärkeää ulkokuoren kohottaminen.
Noita diagnooseja jaettiin aiemmin surutta esim rajatilaa jos nainen oli raiskauksesta järkkynyt, ne ovat aika mutua sillä miehet hoitivat enimmäkseen noita naisia. Koko raiskaustrauma ohitettiin ja naisiin lyötiin leima. Tästä oli video youtubella Usa ta
Vierailija kirjoitti:
Mikä lääkitys? Ehkä voin auttaa.
Ei ole lääkkeitä enää. Vuosia söin erilaisa nappeja ja ne paskoivat minua vielä enemmän.
En osaa auttaa. Mutta kertomastasi päätellen sinussa on paljon hyvää. Olet fiksu, tiedostava, todennäköisesti tarkkanäköinen ja älykäs. Keskity hyviin ominaisuuksisi ja usko itseesi, että olet tarpeeksi hyvä. Jos mielestäsi kohtelet toisia väärin (ilman tunnontuskia) pyri toimimaan oikein, niin että voit olla sujut itsesi kanssa. Ole armollinen itsellesi. Kukaan ei ole täydellinen ja kaikki tekevät virheitä elämässään.
Sinun elämästä on puuttunut rakkaus. Etsi sitä.
Vierailija kirjoitti:
Sinun elämästä on puuttunut rakkaus. Etsi sitä.
En osaa rakastaa. Esitän vain nuo tunteet esim parisuhteessa...
Sehän tässä juuri ongelmana
^