Hammaslääkäriasema Megaklinikka, millaisia kokemuksia?
Ainakin hinnastossaan reilusti halvempi kuin esimerkiksi Oral, mutta kostautuuko se laadussa? Jotain kauhutarinoita löysin anna.fi puolelta, vuodelta 2011, sekä tyytyväisiäkin asiakkaita. Vauva, kaksplus ym katsoin myös. Useampi joka meinasi että tekevät turhia toimenpiteitäkin, rahastus mielessään.
Joku kirjoitti että perustoimenpiteet saa hyvin ja halvalla, mutta jos on jotain monimutkaisempaa niin kannattaa muualle mennä, koska hinta saattaa pompsahtaa yhtäkkiä kalliimmaksikin kuin muualla.
Onko teillä kokemuksia, vertailukohtia?
Kommentit (37)
On kuulemma tuttu paikka HUS:n hammaslääkäripäivystyksessä...
Megaklinikka ei ota tehtäväksi hankalia tapauksia, vaan ronkkii vähän, antaa antibioottikuurin ja lähettää kotiin. Sitten mennään myöhemmin hammassäryn kanssa päivystykseen.
Itse en säästäisi hammaslääkärissä, kannattaako maksaa 150e paskasta vai 200e hyvin hoidetusta suusta jos paikataan vaikka joka toinen vuosi? Säästö on aika näennäinen jos ajattelee kuinka harvoin hammaslääkärissä käydään.
Etsi joku hyvä yksityinen tai valitse joku muu iso lääkäri- tai hammaslääkärikeskus. Pienemmät hyvät hammaslääkäriasemat myös ohjaavat tarvittaessa toisille klinikoille joilla on esim. suukirurgeja jos sellaista tarvitaan.
Mulla on hyviä kokemuksia, ammattinsa osaavat ja palvelu on nopeaa ja edullista. Kannattaa kokeilla.
Vierailija kirjoitti:
Itse en säästäisi hammaslääkärissä, kannattaako maksaa 150e paskasta vai 200e hyvin hoidetusta suusta jos paikataan vaikka joka toinen vuosi? Säästö on aika näennäinen jos ajattelee kuinka harvoin hammaslääkärissä käydään.
Kiitos näkökannasta. Esimerkkihinnastosta katsoin, että tarkastus, suuhygienistin hintahaitarin keskeltä toimenpide, yksi paikkaus sekä toimistomaksu, olisi Megaklinikalla ennakkovaraajalla (2vko etukäteen) 180€, ja Oral veloittaisi samoista 260. Suhde siis samaa luokkaa kuin viestissäsi.
Mutta onhan minulla muutakin korjattavaa. Pitänee myös tarkistaa julkisen puolelta jonotusaika.
Megaklinikalta on itselläni erittäin huono kokemus. Vuosia sitten Megaklinikalla nuori naislääkäri paikkasi pienen lohkeaman poraamalla hampaaseen liian suuren reiän ja lähelle juurta. Sitten paikka-ainetta päälle ja kotiin. Parin viikon kuluttua hampaan ienreuna tulehtui uskomattoman kipeäksi ja jouduin menemään toiselle klinikalle hätäapuun. Klinikalla annettiin ensi apu ja sen jälkeen tehtiin juurihoito. Syyksi kerrottiin tulehtumiselle juuri se, että alkuperäinen poraaminen oli tehty ilman juurihoitoa ja liian lähelle juurta.
Juurihoidettu hammas reistailee nyt vuosien jälkeen. Juuren tyveen on nyt tullut tulehdus ja hammas pitää poistaa ja tilalle laittaa implantti. Tästä pienestä lohkeamasta on nyt tullut suuri ja kallis ongelma vain syystä, että alkuperäinen työ Megaklinikalla tehtiin huolimattomasti. Alunperin juurihoitoa ei olisi edes tarvittu, mikäli Megaklinikalla olisi osattu porata lohkeman paikkuuta varten hammas oikein.
Haastoin Megaklinikan, joka maksoi takaisin laskuttamansa työn,mutta korvaus ei kata laisinkaan sitä mitä nyt joudun maksamaan implantista.
Hyvät hammaslääkärit ja asianmukainen hoito. Hinnat ovat halvempia siksi, että heillä on Toiminnanohjausjärjestelmä, joka laskee kullekin potilaalle kuluvan ajan (hammaslääkäri arvioi) ja joutokäyntiä ei tule. Esim. Muualla annetaan vaikka puolen tunnin aika jolloin voi osa ajasta jäädä käyttämättä tai ei ehditä tekemään siinä ajassa kaikkia. Megaklinikalla pyritään hoitamaan kerralla kuntoon. Ja hammashoitaja tai suuhygienisti ottaa vastaan ja hammaslääkäri tulee tekemään tarkastuksen ja toimenpiteet. Eli työtä tehdään huomattavasti tehokkaammin ja siten hintakin on potilaalle edullisempi.
Laitoin 5 vuotta sitten hampaani kuntoon megaklinikalla koska luulin pääseväni halvalla.
Olen nyt maksanut n 5 kertaisen summan siitä että megaklinikalla tehdyt virheet on korjattu. Yksi hammas jouduttiin poistamaan heidän virheensä takia. En voi suositella.
Vierailija kirjoitti:
Mulla on hyviä kokemuksia, ammattinsa osaavat ja palvelu on nopeaa ja edullista. Kannattaa kokeilla.
Höpö höpö. Taidat olla henkilökuntaa. Kävin kerran ja virheitä korjattiin muualla ja vieläkin saan kärsiä heidän huonosta laadusta. EN SUOSITTELE! Pelkkää rahastusta.
Oon käyny ennen kolmesti, tänään menossa taas tarkastukseen. Kertaalleen poistettu viisauden hammas. Kaikki mennyt hyvin, ei ole ollut mitään ongelmia. Nopeaa toimintaa, ja tosiaan samalla käynnillä ainakin mulla onnistui tuo hampaan poistokin (kunnallisella puolella aiemmin poistettu viisaudenhammas jolloin eka oli tarkastus ja hampaanpoistoaika n. 1,5 kk sen jälkeen, Buranan voimalla säryn kanssa eleltiin väliaika). Ystävällistä palvelua, eikä ole tullut rahastamisen tunnetta.
Ja ei, en ole töissä kyseisessä paikassa.
Tyttäreni kävi hammaslääkärillä ja kaksi hammasta otettiin pois lasku oli 400€ hampaalta yhteensä 800€ kun kysyin heiltä miksi Teillä ei ole hinnastossa tuota hintaa niin huonolla suomenkielellä vastattiin emme tiedä. Hinnastossa lukee EBA05 Vaativa hampaan poisto ilman leikkausta125,74 €.
Olkaa tarkkana kyseisen paikan kanssa koska hyvin nopeasti se lasku on kuitenkin eri mitä oletat. Hampaan poistot siis vaativat leikkausta ja yhteisaika mitä siihen meni oli 40 minuuttia ja hinta 800€.
Pyytäkää vahvistettu hinta ennenkuin menette operaaatioon.
Kerran olen käynyt kolmisen vuotta sitten. Paikattiin 2 hammasta. Ehkä mulla vaan hyvä tuuri sitten, mutta ei oman kokemukseni perusteella pahaa sanottavaa kyseisestä firmasta. Sen jälkeen oon käynyt muuallakin, mutta ei oo ikinä huomautettu, että paikkaus olisi huonosti hoidettu.
Olen käynyt monta kertaa sekä lääkärillä että suuhygienistillä ja aina saanut hyvää hoitoa. Myös isompia paikkauksia on ollut. Toisaalta jos tulisi juurihoitoa tms menisin kunnalliselle.
Ja minä olen ollut vuosikausia tyytyväinen. Aina on hoidettu hyvin ja vaikka mitä on ollut. Nyt kuulun kuukausiohjelmaan ja hampaat on paremmassa kunnossa kuin ikinä. Ehkä on tuurista kiinni. Mutta ammattitaitoisia ihmisiä. Hoitavat hyvin eivätkä ahdistele pakkomyy.
Hammasleikkauksen hinta n 460 puuttuu hinnastosta. Oli järkytys, kun poisto alle satasen. Se hinnasto on. Sitten olen tyytyväinen. Tosin Luulen, että välillä leikataan vaikka normipoisto riittäisi. Ehkä Tässä vähän rahastoista.
Hoidosta ei valittamista, mutta lasku on aina yllättänyt suuruudellaan. Hinnastossa näyttää edulliselta joo, mutta mulla on aina laskutettu sitten paljon korkeampaa hintaa jostain asiasta, jota ei edes hinnastosta löydy :( Ei tee mieli takas, vaikka harmi, koska on tosiaan ihan ok paikka muuten ja aikoja saa hyvin ja tykkään, kun siellä saa kaiken yhdellä käynnillä kuntoon.
Olen saanut Megaklinikalla erinomaista hoitoa . Viimeksi laitettiin implantti. Kaikki meni loistavasti. Kuulun kuukausiohjelmaan, joten perushammashoito kuuluu minulle ja hampaat paremmassa kunnossa kun aikaisemmin.
Mutta se ärsyttää, että hammasleikkausta ei ole hinnastossa. Soitin vielä etukäteen ja kysyin hintaa. Tuo leikkauksen hinta 460€ oli kyllä suuri yllätys. Siitä ei kerrottu mitään.. Samoin kävi äidilleni. Hinnan pitäisi ehdottomasti olla hinnastossa ja ainakin kysyttäessä kertoa.
En usko, että leikkaus on aina välttämätön. Ennen on tavallisesti muualla vain vedetty kohtuuhintaan. Mutta täytyy sanoa, että leikkaus oli miellyttävä, kun ei jäänyt tyhjää reikää. Reika ommeltiin umpeen.
En suosittele Megaklinikkaa kenellekään, ellei kyseessä ole pelkkä suuhygienistin tekemä puhdistus. Kaikessa tätä vaativammassa kannattaa luottaa osavampaan hammaslääkäriin.
Itse kävin Megaklinikalla paikkauttamassa takahampaasta reiän ennen koko kesän mittaista Afrikan-reissua. Puudutus ei ollut riittävä ja poraaminen alkoi tuntua ilkeältä, mutta hammaslääkärillä oli jo kiire seuraavan potilaan luo. Ei siis ehditty lisäämään puudutusta ja odottelemaan sen vaikuttamista. Hl vain totesi, että "kai tää (poraaminen) jo riittää", ja paikka lätkäistiin hätäisesti päälle. Paikka myös hiottiin erikoisesti aivan sileäksi ja hieman "kuppimaiseen" muotoon.
No, ehdin olla reissussa lähes kolme kuukautta, kunnes hammassäryt alkoivat uudestaan. En kuitenkaan uskaltanut kokeilla paikallista hammaslääkäriä, koska en ollut vakuuttunut edes tavallisen sairaanhoidon tasosta oleskelumaassani siihen mennessä. Kärvistelin vielä muutaman viikon särkylääkkeiden avulla ja heti Suomeen palattuani kävin toisella, asiansa osaavalla yksityishammaslääkärillä.
Selvisi, että Megaklinikalla ei sitten kuitenkaan oltu porattu hammasta riittävän huolellisesti, vaan hammas oli jatkanut mätänemistään paikan alla! Tämä osaava hl sitten korjasi virheen ja muotoili lopuksi uuden paikan, joka näyttikin oikean hampaan purupinnalta eikä sileältä miniskeittirampilta. Kuin ihmeen kaupalla selvisin ilman juurihoitoa.
"Halvalle" käynnille tuli korjauksineen siis lopulta moninkertaisesti hintaa. Never again.
Olen viime vuosina käynyt Megaklinikalla, ja aina on löydetty paljon korjattavaa, koska ”hammasluuni on niin pehmeä”. Viimeksi paikattiin lohkema aiemmin juurihoidetusta hampaasta, peloteltiin että jos paikka ei pysy pitää hammas poistaa ja laittaa tilalle implantti. Myös viisaudenhampaat pitäisi poistaa.
No, se hoidettu hammas lohkesi uudelleen ja menin eri hammaslääkärille. Epäilin, että tulee iso remontti kun on ne viisuritkin poistettavana... Yllätyksekseni hl sanoi, ettei niitä tarvitse poistaa kun ovat ihan ehjät, lohkeaman saa hyvin paikattua ja hampaani ovat hyväkuntoiset ja kiille on paksu. Hän kyseli onko hampaani paikattu viimeksi terveyskeskuksessa, kun käytetty paikka-aine on niin heikkolaatuista...
Ihmettelin näiden ”diagnoosien” eroa hammaslääkärille. Hetken mietittyään hän sanoi, että on joutunut ikäväkseen toteamaan että Megaklinikalla tunnutaan tekevän paljon turhia toimenpiteitä. Eikö aina hyvin.
Sinut tunnistaa heti Ko pajan hennkilökunnaksi!
Ei todellakaan hoideta kerralla kuntoon, eikä edes korjata virheitä kun menet pyytämään korjausta. Tästä on kokemusta. Loppupeleissä tuli kalliimmaksi kuin muualla tämä ”tominnanohjausjärjestelmä” ja ammattitaidottomuus. Rahastusta ja laaduttomuutta. En suosittele.
Menisin muualle.