Lääkärin käsikirja - ei voi kuin nauraa
Oletteko lukeneet tätä raamattua näin maallikona?
Ensimmäinen asia mitä tule mieleen - erilaisia infektiotauteja yritetään hoitaa mitä mielikuvituksellisin keinoin, siinä tietysti onnistumatta. Milloin tarjotaan immunosuppressiivista kortisonia hoidoksi, joka varmasti sekoittaa koko elimistön biokemian, tai kultahoitoa reumaan, ihan yököttää jo. Ei taida mennä mikään hoito edes sinnepäin oikein, jos haluaa parantua.
Mahtaako olla järki jäässä, kun kilpirauhasen liikatoimintaan tarjotaan radioaktiivista jodia, joka varmasti käräyttää koko rauhasen, ja sitten tarjotaan nappia poskeen loppuiäksi (tyroksiinia). Ei tullut mieleen että kilpirauhasessa pesii varmasti jokin infektio, jota immuunipuolustus moukaroi vähän liian kovaa, ja ulos tirskahtaa liikaa tavaraa. Järjen käyttö sallittua? Antibioottihoitoa voisi myös kokeilla, jää jättää koko rauhanen rauhaan. Kävin läpi koko pubmedin, eikä lääketiede ole vieläkään vaivautunut tutkimaan kudosnäytteitä sairaasta kilpirauhasesta.
Kommentit (2)
Jos et erota infektiota inflammaatiosta etkä eroja niiden hoidossaetkä tajua mitään autovasta-aineisen muodostumisesta, ei kannata ehkä naureskella täällä ja paljastaa omaa typeryyttään. Kudosnäytteitä kyllä otetaan paljonkin. Se, ettet sinä niistä mitään tajua, ei kerro asiasta mitään.
Kerrotko tarkemmin, millä mekanismilla se immuunipuolustus saa kilpirauhasen tuottamaan liikaa hormonia?