Velvoittaako sukulaisuus?
Olen viime aikoina miettinyt sukulaisuuden taakkaa. Tai siis sitä kun pitää käydä kyläilemässä ja soitella jouluna ja juhannuksena ja ties mitä, vain siksi kun ne ovat sukulaisia. Entä jos ei pidä sukulaisistaan?
Itse en välitä isän puolen suvusta tai heidän seurastaan. Meillä ei ole oikein mitään yhteistä. Välillä soitan isovanhemmille tai menen kyläilemään, mutta sekin on jäänyt viime vuosina todella vähäiseksi. Toisinaan tunnen syyllisyyttä siitä kun en halua mennä heille kylään, mutta samalla mietin, että onko minulla jokin velvollisuus mennä vaikka en halua? Ja jos on, miksi?
Kommentit (4)
Mä olen jättänyt yksipuoleisen yhteydenpidon ja saanut olla ihan rauhassa. Ei nykyään sukulaisuus ole niinkuin ennen vanhaan. Jokainen olkoon niiden kanssa tekemisissä kenen kanssa viihtyy.
^No näin minäkin olen miettinyt. Mutta joku pieni ääni silti välillä nakuttelee takaraivossa, että pitäis soittaa kun ne on SUKUA... mutta sitten olen ajatellut, että entäs sitten? Ei sen pitäisi minua velvoittaa mihinkään. Mutta jostain syystä yleinen mielipide tuntuu olevan, että sukulaisten kanssa vaan pitää olla yhteyksissä, halusi tai ei.
-ap
Miksi nähdä ihmisiä joita ei halua nähdä? Onneksi nykyään aikansa voi viettää niiden kanssa joiden haluaa.
Ajatuksia?
-ap