Kokemuksia Balista lasten kanssa?
Alkaa joulun ja uuden vuoden aikaan tehtävä matka muotoutua, vielä ei ole mitään varattu, mutta viimeisin matkatoimiston ehdotus oli Singapore-Bali (räätälöity matka).
Balilla "vuoristosta" olisi tarkoitus hotelli ottaa ja tuo malaria rupesi vähän mietityttämään. Kun on sadekausikin silloin. Rokotusneuvonnasta tosin sanoivat, että turistialueilla ei tarvitse malarialääkitystä ottaa, mutta en nyt ole ihan varma, että tarkoittiko nyt sitten turistialueilla ranta-alueita?
Onko kellään yleensäkin kokemusta Balista lasten kanssa? Vinkkejä otetaan vastaan :)
Kommentit (16)
todella kuumaa ja kosteaa, en ehkä itse ainakaan pienten lasten kanssa lähtisi. lisäksi paikallisten jatkuva tarve yrittää huijata häiritsi. olimme turistialueella, malarialääkitystä ei ollut käyössä.
Kävittekö missään retkillä ja missä päin hotellinne oli? Mikä maku yleisesti jäi paikasta?
Balille muutttaneesta pariskunnasta. Nykyisin heillä on vauva. Tyypit on surffareita, ja ehkäpä löydät lehden kautta yhteystietonsa ja voisit konsultoida heiltä ihan suoraan :)...
Siellä riittää katseltavaa ja vierailupaikkoja on valtavasti. Vaikka hintataso on muuta Aasiaa korkeampi, silti on halvempaa kuin Suomessa. Singaporessa voi vierailla useissa paikoissa maksutta, esim. Sentosan saari, vain matkat sinne maksaa+mitä sieltä ostaa. Myös Nature Parkeissa saa aikaansa kulumaan. Vaikka jotkut nähtävyydet maksaa, ei ne oo niin kalliita kuin Suomessa.
Täällä ei tartte Malaria lääkitystä ja maa on suurimmaksi osaksi todella siisti. Lapsiperheen unelmapaikka!
Tv. Useamman kerran siellä vieraillut
Tarkoitin, että siellä Singaporessa ei tartte sitä Malaria lääkitystä, rokotukset kuitenkin pitää olla ajan tasalla. (Rokote.fi)
Kyllä me tuo Singapore halutaan nähdä, mutta kun matkalla olisi tarkoitus viettää pari viikkoa, niin ehkä se on liikaa kuitenkin Singaporessa vietettäväksi, vai?
Alunperin ajattelimme Singapore+Malesia yhdistelmää, mutta meidän tarpeet hyvin tunteva matkatoimisto ehdotti tuota Singapore+Bali- yhdistelmää. Kuala Lumpuria ja Langkawia olin ajatellut, mutta tulimme matkatoimiston kanssa siihen tulokseen, että Langkawi on ehkä meille vähän liian "tylsä" (ollaan matkustelu aika paljon).
Vielä on vaihtoehdot auki, voi olla, että jos lennot yms. menee hankalaksi, niin vaihdetaan vielä kohdetta. Yksi mitä olen miettinyt on Oman (yhdistettynä kenties Dubaihin?), mutta vähän epäilyttää siinäkin, että riittäisikö pariksi viikoksi näkemistä tekemistä. Ei olla lapsista huolimatta ranta/hotellilomailijoita, vaikka laadukkaat hotellit halutaankin.
Pitää ottaa selville tuo Balille muuttanut pariskunta ja yrittää ottaa yhteyttä. Suurkiitos vinkistä!
Niinhän me mennäänkin, matkatoimisto vain varaa meille sopivat lennot ja hotellit ja vinkkaa käyntikohteita yms.Ottaa omansa siitä, mutta kyllä se meidän työmäärää vähentää :). Jotta meillä on varaa tällaisia matkoja tehdä, on työmäärä myös sen mukainen.
Itseasiassa tuo teidän matkanne on valmismatka koska sama matkatoimisto varaa sekä hotellin että lennot.
On kyllä hyvä palvelu, mutta kyllä siitä saa maksaakin ylimääräistä.
Itse lähtisin kyllä omatoimisesti tuonne suuntaan.
Kuullostaa hyvältä teidän reissu. Saanko udella millaisessa hintaluokassa liikutaan jos on räätälöity matka?
Ja hauskaa suunnittelua ja loman odotusta :)
vaan Aktiv-Resor. 5500 ylöspäin (perheeltämme), riippuu hotellitasosta. Niin kuin sanottua, vähentää meidän työmäärää=lisää meidän vapaa-aikaa, annetaan matkatoimiston hoitaa. Taloudellisesti meillä menee ihan hyvin, joten voidaan käyttää tällaista palvelua.
Singaporessahan on niitä ihania hyttysiä, jotka levittävät dengi-kuumetta.
Hotellimme oli Kutan alueella, mutta kierreltiin ympäriinsä tosi paljon. Kaunis paikka, mutta se jatkuva myyminen, kerjääminen, perässä juokseminen, ravintoloihin sisäänveto (kirjaimellisesti), itseään tyrkyttävät hierojat ym. oli kyllä ihan järkyttävää. Ollaan myös matkusteltu paljon ja ainahan sellaista jossain määrin on, mutta Balilla oli kyllä jo liikaa.
...tuo on ihan varteenotettava tieto. Kiitos. Oliko siellä jotain "erityisen kaunista" nähtävää, joka olisi kuitenkin matkaa muistellessa jäänyt mieleen enemmän kuin kaupustelu yms.
Esimerkkinä voin kertoa, että kun olimme Egyptissä Kairo-Assuan-akselilla kiertelemäss (ennen lapsia) emme voineet sietää sikäläisiä ihmisiä ja kulttuuria, kun tultiin koko ajan iholle "epämiellyttävästi" (toisissa paikoissa tullaan hienovaraisemmin :)). Silti päällimmäisenä jäi mieleen MAHTAVAT histrorialliset rakennelmat ja maisematkin (olimme osan aikaa Niilin risteilyllä). Tosin sen verran ihmiset kypsytti, ettei toista kertaa lähdetä, varsinkaan lasten kanssa.
Olemme olleet myös Fijillä sadekautena, ei haitannut tippaakaan meitä. Balilla kuulemma sade tulee useimmiten yöllä, joten ei haittaa. Emme myöskään ole rantaihmisiä, joten senkään vuoksi ei haittaa. Tiedossa on.