Miten toimisit 1,5v:n kanssa joka vain huutamalla ilmaisee tahtonsa?!
Poika 1,5v. Ei puhu kuin muutaman yksittäisen sanan. Halutessaan jotain huutaa tai enemmänkin mylvii ja kurottelee haluamaansa. Ilmaisee näin myös kaiken mielensä osoittamisen. Koventaa vain komentavaa ääääääää-huutoa, mikäli siihen en reagoi. Olen systemaattisesti pyrkinyt opettamaan, että poika sanoisi anna tms, millä tahtonsa ilmaisisi. En haluaisi kannustaa tähän huudolla tahdon läpisaamiseen. Kellään vastaavaa, kuinka kannattaa toimia?
Kommentit (5)
Jos huutaa, reagoi mahdollisimman vähän. Vastaa "aijaa", "asia selvä" tms, mutta älä tee mitään mitä hän vaatii. Jatka omia puuhiasi, äläkä keskity lapseen. Voit pyytää olemaan hiljempaa sanoen, että huutaminen sattuu korviin.
Jos tuntuu ettei lapsi osaa sanoa asioita sanoin, varaa aika neuvolaan. Puheterapeutilla käynti voi olla paikallaan.
Varmaan ohimenevä vaihe. Voisi yrittää sanoittaa lapsen tahtomisia. Lapsen huutaessa ja osoittaessa jotain tahtomaansa puhut normaalilla äänellä "jaa sinä haluat mennä keinuun,mennään kohta jne" Et reagoi huutamiseen mitenkään erityisesti puhut itse normaalisti niin vähitellen lapsi oppii puheella ilmaisemaan itseään. Ei kaikki 1,5 vuotiaat osaa vielä paljon puhua.
Korvalääkäriin jos ei kuule tai osaa lukea huulilta.
Kertoisin neuvolassa ja hankkisin apua.
Up