Päänahassa jotain, syöpäkö?
Huomasin että minulla on joku aika iso läntti päänahassa, hiusten alla, joka vuotaa välillä verta. Mikä ihme se voi olla?
Kommentit (7)
Lääkäriin ja nopeasti. Voi olla mitä vaan mutta kyllä, syöpäkin on yksi mahdollisuus jos spontaanisti alkaa vuotaa verta.
No eiköhän nyt joku hilse tai ihottuma ole paljon todennäköisempi kuin syöpä? Koska olet kuullut kenestäkään, jolla olisi yllättäin syöpä päänahassa?
Vierailija kirjoitti:
No eiköhän nyt joku hilse tai ihottuma ole paljon todennäköisempi kuin syöpä? Koska olet kuullut kenestäkään, jolla olisi yllättäin syöpä päänahassa?
Kyllä päänahka on aika yleinen melanooman paikka. Itsellä kohonnut melanoomariski ja vuosittaisessa tarkastuksessa ihotautilääkäri katsoo aina päänahan.
Voi hyvinkin olla melanooma, tai muu ihosyöpä. Olen kuullut monestakin jolla on syöpä päänahassa, koska minulla on ollut melanooma ja siis olen kuullut yhtä sun toista. Sen sijaan en ole kuullut ihottumasta joka itsekseen vuotaisi verta. Lääkäriin!
Saattaa olla ihan vain kuivunut/ärsyyntynyt päänahan iho?