Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä kevyempää tarjottavaa rasvaisten piirakoiden sijaan? Siis iltapäivä/iltakahville...

Vierailija
24.02.2006 |

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen joskus liottanut hapankorppuja lihaliemessä ja taitellut muotoon peltisessä muffinssivuokassa ja antanut " kuivua" . Täytteeksi jotain ihanaa esim kalasalaattia. (Saa kevytversion jos käyttää kevyttuotteita.)

Vierailija
2/3 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


http://www.pirkka.fi/ruoka/reseptit/pitsapatonki.aspx



Pitsapatonki



Pohjataikina:

3 dl maitoa

50 g hiivaa

4 rkl öljyä

1 tl suolaa

2 tl sokeria

noin 8 dl vehnäjauhoja

Täyte:

1 tlk (70 g) tomaattipyreetä

200 g Pirkka-saunapalvikinkkua

1 tlk (226 g) ananasmurskaa

1 tlk (185 g) Pirkka-herkkusieniä

100 g sinihomejuustoa

juustoraastetta

valkosipulia

pizzamaustetta

Voiteluun:

kananmunaa

Koristeluun:

unikonsiemeniä



Liuota hiiva kädenlämpöiseen maitoon. Lisää öljy, suola, sokeri ja jauhot. Alusta taikina kiinteäksi. Kauli se leivinpaperin päällä pellinkokoiseksi levyksi. Kohota liinalla peitettynä täytteen valmistumisen ajan.

Kuutioi kinkku pieniksi kuutioiksi, murenna sinihomejuusto. Valuta herkkusienet ja ananasmurska.

Voitele pohja pyreellä siten, että ulkoreunoille jää muutaman sentin alue ilman täytettä. Halutessasi voit murskata pari valkosipulinkynttä pyreen päälle.

Levitä kinkku, ananasmurska, herkkusienet ja sinihomejuusto. Mausta pizzamausteella ja ripottele päälle juustoraaste.

Kierrä patonki rullalle samoin kuin kääretorttu. Täytteetön alue reunoilla estää turhan valumisen. Älä pyöritä patongista liian tiivistä. Kohota patonki lämpimässä. Voitele kohonnut patonki kananmunalla ja koristele unikonsiemenillä. Paista 175 asteessa noin 30 minuuttia. Anna jäähtyä hetki ennen leikkaamista.





Testattu K-koekeittiössä

Ainekset K-ruokakaupoista



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

valkkaria, kivennäisvettä tai teetä, tai paahtopaisti/piparjuurituorejuusto voileipiä, ktso engl. kelloviiden teen tarjoilu. Salattia, patonkia .