Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oisko kellään kysymyksiä pph:lle?

Vierailija
23.02.2006 |

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
23.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulta hoitaja kysyi mitä maksamme ja valehtelin summan isommaksi, muutenkin yllättävä kysymys. Hoitaja saa jokaisesta kuitenkin saman vaikka vanhemmat eivät maksaisi mitään.

Vierailija
2/5 |
23.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

hoidosta maksavat.Olen kaupungin palveluksessa,eli maksavat sen mukaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
23.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

8 viikkon päästä pitäisi jo helpottaa,mutta vastaappa kysymyksiini,niin jutellaan lisää.

Vierailija
4/5 |
23.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi puhelee isi töissä, äiti töissä. Sanon aina ja sinä hoidossa, tietää mitä tarkoittaa. Pakkaa innoissaan unilelun reppuun ja on ihan iloinen siinä lähtiessä.



Hoitajan nähdessä alkaa hysteerinen itku. Yritän puhella lapselle iloisesti mitä kaikkea kivaa ympärillä näkyy. Hoitaja ei vaan tunnu tulevan yhtään vastaan. Puhuu minulle eikä lapselle.



Lapsi on alkanut kotona kysellä tutin perään. Kerran unohdin käsineet pph:lle ja palasin hakemaan. Lapsi oli tutti suussa, vaikka aiemmin on ollut vaan unituttina.



Lapsi oli 2 päivää erillä pph:lla, kun oma oli sairaana. Ne aamut meni hienosti.



Alkaa tuntua, että jokin on vialla. Lapsi haetaan aina puistosta. On ryhmänsä pienin. Useina kertoina on yksin seisoskellut jossain ja pph juttelee toisen hoitajan kanssa, jonka isommat lapset leikkivät jo iloisesti keskenään.



Minulle on alkanut tulla olo, että pph suhtautuu lapseeni jo hiukan vihamielisesti. Lapsi on kyllä todella äänekkäs itkijä, tottunut saamaan paljon huomiota kotona ja monien mielestä jopa hiukan vaativakin lapsi. Minusta hänet on ymmärretty hiukan väärin, hänet saa helposti innostumaan touhuista, jos hiukan näkee vaivaa ja vetää oikeasta narusta.

Vierailija
5/5 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuntuu minustakin hiukan oudolta tuo kuvailemasi hoitoon jääminen.Oisko sulla mahdollisuutta tehdä " yllätysvierailu" hoitopaikkaan,hakisit vaikka lapsen kesken päivää pois tai jotain ja olisit siellä jonkin aikaa ja seurailisit tilannetta.Meneekö lapsesi hoitajan syliin,lähellä,ottaako kädestä kiinni ja pyytää leikkimään yms.

Toivottavasti tästä nyt oli jotain apua ja pikkuinen alkaisi viihtyä.ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan kolme