Pullukan yksivuotiaan vähäinen syöminen
Tyttö on aina ollut pullukka mutta huono syömään. En tiedä miten tuo yhtälö on mahdollista mutta niin vain on.
Isoveli söi tuossa iässä (tasan 1-v) jo reippaasti yhden ison ruokapurkillisen per ateria mutta tytölle menee max neljäsosa purkista. Maitoa juo ruokailun aikana 1-2 dl. Pitääköhän olla huolissaan?
Kommentit (4)
Minä tarjosin jo tuon ikäiselle ruokajuomaksi vettä ja maidon yms. maitotuotteet aamu-, ilta- ja välipalalla. Niin ei maito ainakaan vie nälkää " oikealta" ruoalta ja lihan rauta imeytyy paremmin.
Tämän ikäisenkö tarvii tosiaan saada vain viitisen desiä maitoa päivässä?! Laskin, että kyllä meillä uppoaa se 10-12 dl päivässä eli tuossapa taitaa olla syy huonoon ruokahaluun.
Kiitos vinkistä!!
2 dl maitoa on melkein pieni ateria :)
Tosiaan, tuon ikäiselle se 5-6 dl maitotuotteita VUOROKAUDESSA (siis siihen lasketaan myös jugurtti ym.) riittää turvaamaan kalsiumin saannin. Vähennä siis ihmeessä maitojuopottelua, eiköhän ala ruoka maistumaan. Anna maito vasta kun on syöty.
saada maitoa päivässä.