suunniltaan irtisanomisuhasta
Ystäväni on töissä laitoksessa mihin on tulossa yt lokakuussa. Hänen paikkaansa on äkkiä alennettu 600€ vaikkei tehtävä muutu. Toimittu vastoin lakia. Vanhempia naisia pakotetaan lähtemään eläkkeelle jo 63veenä vaikka haluat olla 65v asti. Tässä ei ole mikään turha laitos vaan vammaisia hoitava paikka jota nyt aletaan alas. Ilmapiiri on sisareni mukaan ikävä ja henkilöstöjohtaja on pakoilemassa sairaslomalla kesään asti vaikka hoitaakin kotona duunia. Laitoksessa ei ole mitään kunnollista johtamiskulttuuria vaan huhut kulkevat ja mitään pöytäkirjoja ei ole tai ei anneta.
Olen ollut joskus siellä kesätöissä. Ystäväni on aivan sekaisin ikävässä ja lamauttavassa ilmapiirissä. Hän ei ole nukkunut viikkoon ja sotkee minunkin työni. Asumme yhdessä.
Kommentit (7)
TES:n mukaiset la-su-lisät kyllä saa, kun laittaa liiton asialle. Kannattaa säilyttää työvuorolistat ja palkkalaskelmat, niitä voi vaatia muutaman kuukauden jälkikäteen.
Mutta ei tässä ole elämä loppunut meiltä noin puolelta miljoonalta, joilla työsuhteen loppuminen on jo takana päin tai ei ole vielä saanut ensimmäistäkään työpaikkaa. Ei muuta kuin uutta työtä etsimään, luulisi vielä hoitoalalta löytyvän.
Tällä kunnallisella alalla duunit loppuu monelta vielä kun suomen rahat loppuu
Onko ystäväsi ollut aina sitä mieltä, että tekevälle töitä löytyy?
Ei se työttömyys ole maailmanloppu. Terveisin vuoden alusta poispotkittu edelleen työtön.
Koko laitos menee kiinni? Konkurssi?
No, ei oo paljon tehtävissä jos koko puoti menee kiinni.
Palkkaturvaan voi valittaa jos palkka ei tuu. Ei ne vanhat saa jäädä pidempään kestämään eläkkeitä jos koko laitos menee kiinni, tietenkään. Hyvä että nuorille on töitä.