P:n valheet vaatekoosta
-30kg ja nyt vasta kokoa 54/56, mitä ennen väitti käyttävänsä...
Kommentit (10)
onks muka? mä käsitin et nää zalandon rytkyt on uusia merkkejä pipsille ni kyllä nois voi olla eroi ainakin mul on nois ulkomaalt tilatuist aina ihan sairaan isot koot mut jos ostan jostain henkkamaukast ni paljon pienempi koko siis tyyliin et ulkomail koko on joku 12 mut henkkikses 8.
Oisko ne Yoursin koot isompia? Kuvittelisin niin. Vaatekoot muutenkin vaihtelee aika kovasti eri merkkien välillä, saati sitten noissa plussa koon merkeissä.
Zalandoltatulee välillä ihan kiinakokoja.
Se kokohan riippuu merkistä ja mallista. Eikös P ole aiemmin käyttänyt ns. lihavien omia merkkejä, joissa koot menee muutenkin vähän omituisesti...?
Sama juttu itselläni esim. Marimekon vaatteissa. Yleensä käytän kokoa S (joskus myös M), Marimekon vaatteissa kokoni on joko XXS tai XS. Ne mallit on vaan niin valtavia.
Onko oikeesti edes laihtunut? Mun mielestä näyttää saman kokoselta mitä pitkän aikaa ollutkin...
Joskus PLUS-mallistot käyttävät omaa kokoluokitustaan. Esim. Plus-malliston S voi vastata normaalin malliston XXL:lää.
Lisäksi tietenkin eri merkkien ja maiden koot voivat vaihdella rajustikin.
Pipsahan osti nansolta 2XL kokosen mekon ja ymmärsin että oli sieltä normikoon puolelta. Tosin se mekko on kyllä pipsalle aika kireä varsinkin sen kamalan alamahan kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Zalandoltatulee välillä ihan kiinakokoja.
Minä tilasin zalandolta ensimmäisen kerran juhlavaatteita. Olivat jotain pluskoon merkkejä. Tilasin sitä kokoa, mitä muualtakin, mutta olivat ihan valtavia kaapuja päällä ja palautukseen menivät kaikki.
Yoursilla on isoja kokoja, mutta Marimekon on kyl sikapieniä.
Mietin samaa :DD