Olenko normaali??
En halua maistaa mitään energiajuomia enkä tupakkaa sillä pelkään että jään siihen koukkuun. Ja mielestäni ne ovat epäterveellisiä. Olen 14 vuotias ja kaikki kaverini juovat sitä. En myöskään juo mitään limsoja sillä ne ovat mielestäni aivan hirvittävän makuisia. Mut siis olenko normaali jos en halua maistaa energiajuomaa tai tupakkaa?
Kommentit (13)
Oot harvinaisen fiksu ja normaali :)
No en voi tietää oletko normaali, mutta se on ihan ok, että et noita halua maistaa
Ei ihminen normaaliksi tai epänormaaliksi tule tuollaisista asioista. Jokaisella on oikeus päättää itse mitä tekee, ja kaikki valinnat on ihan normaaleja.
Itse olen kyllä molempia maistaneena sitä mieltä, että ei energiajuoma tai edes tupakka niin koukuttavia ole että kertakokeilusta kukaan koukkuun jäisi. Itse jopa poltin tupakkaa yläasteen ajan kun olin silloin niin riippuvainen toisten mielipiteistä ja "luokan coolit tyypit" poltti. Mutta sitten kun menin lukioon ja ne tyypit ei olleet siellä, niin lopetin ja oli pelkkä helpotus ettei tarvinnut enää polttaa. Energiajuomia juon silloin tällöin, lääkkeenomaisesti, enkä ole niihin koukuttunut myöskään.
Olet ihan normaali ja järkevä. Omaa elämää kannattaa elää sen mukaan, mikä itselle on fiksua, eikä niin kuin "kaikki kaveritkin tekevät".
Tietenkin tuo on normaalia, oikeasti monikaan sun ikäinen ei halua polttaa tai juoda energiajuomia, eivätkä siis tee niin. Sun ympyröissä taitaa olla taas sitten toisin, jos koet itsesi epänormaaliksi, et siis ole.
Olet normaali. Jopa normaalia fiksumpi. Mä en ole eläissäni juonut energiajuomia ja oon 40v. Tiedän myös ravitsemusalan koulutuksen ansiosta mitä ne sisältävät ja mitä voivat aiheuttaa, joten siksikään en niitä juo.
Yleensä mua myös kiusataan sen takia että oon erilainen kuin kaikki muut. Monta mun luokkalaista (jotka ovat pääosin poikia) sanoo mul et oon vammanen, lauta, juntti, ei seksikäs (se ei kyl haita mua) ja et oon muutenki aika tyhmä ja ruma.
Ap
Mielestäsi tupakka on epäterveellistä?
Onko kaveripiirissä moniakin, joilla on eriävä mielipide asiasta?
Mutta normaaliin nuoruuteen kuuluu kokeilunhalu eli ei siinä mitään pahaa ole, jos haluaa maistaa tupakkaa ja alkoholijuomia.
Eli minulta et saa ylistystä mistään fiksuudesta tämän perusteella.
Vierailija kirjoitti:
Yleensä mua myös kiusataan sen takia että oon erilainen kuin kaikki muut. Monta mun luokkalaista (jotka ovat pääosin poikia) sanoo mul et oon vammanen, lauta, juntti, ei seksikäs (se ei kyl haita mua) ja et oon muutenki aika tyhmä ja ruma.
Ap
Hymyile vaan niille ja mieti mielessäsi että siinäpähän sanotte. :-) Niin mäkin tein kun nimiteltiin.
Olet muuten normaali, tyhmyys vain puuttuu. Moni luokkalaisesi on tainnut ottaa sinunkin annoksesta sitä tyhmyyttä. =)
Peruskoulukuvioista kun pääsee eroon niin löytää helpommin kaltaistaan seuraa.
EJTÄ PITÄÄ JUPDA kirjoitti:
Sairas lapsi...
Joo oon mä vähä
Ap
Joo, ihan normaalia on pitää kiinni omista valinnoistaan ja olla fiksu nuori....