Jos parisuhteessa lihoo lyhyen ajan sisään
huomattavasti syystä tai toisesta, onko reilua vaatia puolisoa edelleen pitämään uudesta ulkomuodosta ja kiihottumaan vartalosta?
Kommentit (13)
Miten sellaista voi vaatia? Mutta jos parisuhteen alettua toinen nopeasti lihoo, elintavat parisuhteessa eivät ole kunnossa. Eli lihova osapuoli on oppinut siltä toiselta osapuolelta vääriä elintapoja. Eli molemmilla peiliinkatsomisen paikka.
Eihän sellaista voi vaatia – ei voi vaatia silloinkaan, vaikka paino pysyisi samana. Jos lakkaa kiihottamasta niin sitten lakkaa.
Vierailija kirjoitti:
On.
Mutta kuinka toista voi vaatia pitämään epäterveen näköisestä kehosta, joka ei ole kaunis katsoa? Rakkauden voimallako? Turhaa lässytystä sellainen.
Ei sellaista voi vaatia. Joko kehosta kiihottuu tai sitten ei. Pitää toki huomata, että rakkaus on tästä aivan erillinen asia. Ihmistä voi rakastaa, vaikka ei seksuaalisesti haluaisikaan.
Et voi vaatia, mutta voit kannustaa toista osapuolta laihduttamaan. Liikkukaa ja syökää terveellistä ruokaa yhdessä. Kannattaa puhua sen kumppanin kanssa eikä tulla heti tänne kysymään neuvoja.
Leikkauksen jälkeen kertyi kiloja kun en pystynyt liikkumaan, puoliso halusi mua edelleen. Nyt kun olen kuntoutunut ja taas entisissä mitoissa, se oisi jatkuvasti kimpussa. Puolisoa ei mun kilot haitanneet, itseäni kyllä.
Ei voi vaatimalla vaatia haluamaan samalla tavalla. Joillekin ulkonäkö on niin tärkeää, ettei vaan tee mieli jos toinen yhtäkkiä lihoo. Siinä on lihoneen osapuolen tehtävä asialle jotain, tuskin kukaan itsekään viihtyy lihoneessa kropassaan
Vähä ohis mutta minä lihoin parisuhteessa 10 kg tosi lyhyessä ajassa. Söin lähinnä suruuni. Suhde oli paska ja tajusin lopulta erota. Laihduin sen jälkeen takaisin normaali mittoihini. Eli toinen puolisokin voisi vaikka miettiä mistä se hillitön lihominen johtuu. Ehkä syy löytyy suhteesta.
Ei kukaan kenenkään vartalosta kiihotu vaan siitä että pääsee kohta peuhaamaan.
Ihmiset ovat pinnallisia. Mitä sitten kun vanhenee? Jos. Ei heppu nousi niin vaihtoon?
Jos suhde pyörii vain himojen ympärillä niin vanhuutta ja ruuhkavuosia se ei kestä.
Vierailija kirjoitti:
Ei kukaan kenenkään vartalosta kiihotu vaan siitä että pääsee kohta peuhaamaan.
Just näin! Me ollaan miehen kanssa molemmat nuoruusvuosista lihottu ja vanhennettu paljon mutta edelleen se seksi tuntuu täydellisen hyvältä, sitten bonuksena vielä se kumppani jonka kanssa on tässä elämässä tullut koettua kaikki lapsen syntymistä vanhempien kuolemaan. Se tuo sen turvallisuuden tunteen.
Eipä tarvinut vaatia kun mies rakastaa minua olen minkä kokoinen vain.
T melkein takaisin entisissä mitoissa
On.