Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsen kävelemään oppiminen ja paino

Vierailija
02.04.2016 |

Mitä teidän lasten painolle tapahtui kun lapsi oppii kävelemään? Jatkoiko paino nousua normaalin tapaan, hidastui, pysähtyi vai jopa kenties laski? Entä vaikuttaako kävelemään oppiminen pituuteen?

Kertokaa myös minkä ikäisenä teillä opittiin kävelemään.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukaan?

Vierailija
2/5 |
02.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

N. 8.5kg oli painoa, ikää oli 8kk.

On ollut ja on edelleen pieni ja hoikka. Kova menemään, ikää nyt melkein kolme ja 90cm/12kg.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taisi tasaisesti nousta omalla käyrällään kaikilla kolmella.

Miinuskäyrällä mennyt kaikkien painot aina. Alle vuoden ikäisinä on kaikki kävelleet. Mitähän olis painaneet silloin.. Kurkkasin kahden neuvolakorttiin ja 11 kuisena on tyttö painanut tasan 8 kiloa ja on juuri oppinut kävelemään. Siitä kuukauden päästä on paino ollut 8,4kg ja siitä taas kolmen kuukauden päästä 8850g. Käytiin painon takia useammin neuvolassa näköjään tuohon aikaan.

Poika painanut tasan 9 kiloa kun on kävelemään oppinut kymmenkuisena. Siitä kaksi kuukautta ja paino 9750g.

Vierailija
4/5 |
02.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samaa tahtia on paino noussut, menee +2 käyrällä ja mennyt siinä tasaisesti 2kk vanhasta eteenpäin. Lapsi nyt melkein kaksi. Pituus menee myös samalla käyrällä. Onhan tuosta tietty jonkinlaista lapsenpyöreyttä ehkä lähtenyt, varmaan ihan normaalia.

Vierailija
5/5 |
06.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

paino lähti hetkeksi laskuun käyrällä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kahdeksan