Pienet puolueet kiellettävä.
Suomessa on jo liikaa puolueita. etenkin kaikki eduskunnan ulkopuolella olevat pienpuolueet on kiellettävä lailla, myös eduskunnan pikkupuolueet joutaisi lakkauttaa, mikäli se on jäsenmäärältään pieni. Puolue tarvitsee 5000 kannattajakorttia päästäkseen puoluerekisteriin ja näin ollen jokaisen kannattajakortin tulee olla myös jäsenhakemus, että se on hyväksyttävä.
Pikkupuolueilla kun ei ole vaikutusvaltaa, jäsenmäärän tulee olla siis vähintään 5000, ennen kuin se olisi hyväksyttävä puoluerekisteriin. Samalla eduskunnan äänikynnyksen tulisi olla 5%.
Miksi siis haaskata ääniä ja poliittisia aktiiveja eri suuntiin ja turhiin ompeluseuroihin, kun asioiden muuttamiseen riittäisi muutama iso puolue. ekologisempaakin se olisi, näin talouden ja luonnon näkökulmastakin ajateltuna.
Kommentit (4)
Suomen puoluerekisterissä olevista puolueista vain kaksi on eduskunnan ulkopuolella. Se ei minusta ole kovin paljoa.
Ei niitä kieltää tarvitsisi, 10% kannatusraja eduskuntaan pääsemiseksi olisi hyvä.
Suomelle pitää riittää Kokoomus ainoaksi lailliseksi puolueeksi.
"Ei kantsi koskaan juosta ensin yhtä kilometriä, koska voi juosta suoraan kymmenen kilometriä. Toisin sanoen, saat juosta vain jos olet jo juossut kilometrin, muuten et saa edes aloittaa." Miten luulet että isoksi puolueeksi tullaan?