Saako Amirkhan turpaan tänään vapaaottelussa siinä lajissa missä väkivalta on Veronika Honkasalon mukaan paremmin hallinnassa kuin jääkiekossa.
Vapaaottelijatkaan eivät eilen ohjelmassa kiistäneet vapaaottelijoiden saamia kiksejä siitä että veri tirskahtaa vastustajan nenästä kun nasevasti pistää turpiin. Vapaaottelun idea on väkivallan mukanaan tuoma mielihyvä ja tätä Honkasalo diggaa. Eikä malttanut olla tekemättä heittoa jääkiekkoon missä hänen mukaansa väkivalta on hallitsematonta ja tuomittavaa.
Tänään on sitten Honkasalon idoli Amirkhan kehässä. Toivon että englantilainen pyyhkiin virneen tämän "ensirakastajan" naamataulusta. Kunnolla turpiin tätä siloposkea ja vasemmistopoliitikkojen lempilasta.
Kommentit (8)
Onhan se Amirkhanin "olet peloissasi" uho aivan naurettavaa. Soisi kyllä saada opetuksen britiltä.
Tappio tai ei, Amir jatkaa UFC:ssä. Vituttaako?
Vierailija kirjoitti:
Tappio tai ei, Amir jatkaa UFC:ssä. Vituttaako?
Täysin yhdentekevää :D
Vierailija kirjoitti:
Kuinka moni NHL:n poliisi on kuollut viime vuosina piiloon jääneiden aivovammojen vuoksi? Entä kuinka monta vapaaottelijaa? Mieti näitä lukuja ja palaa sitten höpöttämään Honkasalo-Amirkhan-vihaasi.
Muista kuinka nuori laji mma on... Kyllä muutaman vuoden päästä on todellisuus selvillä. iskut missään muodossa päähän eivät ole terveellisiä. Jopa jalkapallon puskeminen aiheuttaa miniaivotärähdyksiä.
Jos haluaa verrata niin ei ole oikein aineistoa vertailuun kun vapaaottelu on niin nuori laji. On ihan selvä että vapaaottelu ei ole terveellistä eikä sen ole tarkoituskaan olla.
Vapaaottelussa on tarkoitus vahingoittaa vastustajaa. Koko lajin idea on saada antaa armonisku joka päättää ottelun ainakin jos tuomari on hereillä.
Vapaaottelun väkivalta on niin koukuttavaa että eräs suuri naistähti suunnitteli itsemurhaa hävityn ottelun jälkeen.
Ei saa. Kaikki noi matsit on nyrkkeilymatsien tapaan jo etukäteen luotu sellaisiksi, että tietyt ottelijat voittavat. Maku voittaa, koska hän on UFC:ssä nosteessa ja hänen kuuluu voittaa. Hänen persoonansa sopii Amerikan suurille ottelumarkkinoille, jos vaan nuppi sen kestää ja UFC tietysti myötävaikuttaa tilanteeseen. Ei noilla matseilla ole mitään tekemistä aidon ottelemisen tai urheilun kanssa, vaikka Maku onkin sympaattinen.
MMA:ssa ottelu keskeytetään nopeammin kuin nyrkkeilyssä tai thainyrkkeilyssä, jos tilanne sitä vaatii. Tietysti välillä osuu tosi pahasti. MMA:ssa lopetus tulee monesti myös lukon tai kuristuksen kautta eli väkivalta on silloin minimaalista.
Kuinka moni NHL:n poliisi on kuollut viime vuosina piiloon jääneiden aivovammojen vuoksi? Entä kuinka monta vapaaottelijaa? Mieti näitä lukuja ja palaa sitten höpöttämään Honkasalo-Amirkhan-vihaasi.