Herpeksen tarttumisesta
Oon tälläinen stressaaja ja nyt pelkään,että minä tai lapset saatiin herpestartunta,kun oltiin kylässä kahvilla missä yhdellä perheenjäsenellä oli silmässä herpes.
Mietin vain että minne kaikkialle oli pöpöjä levittänyt. Lapsetkin hieroo omia silmiään touhutessaan.
Sanokaa nyt,että älä mieti enempää. Oon jo kehittänyt päässäni miten koko elämä vaikeutuu,jos sellaisen saa. Miten edes harrastaa seksiä,kun aina pelkäisi tartuttamists.
Kommentit (17)
Jotenkin vaikea uskoa,että mulla sitä olis,kun kellään lapsuudenperheestänikään ei ole ikinä moista näkynyt. Stressiäkin ollut niin,että luulis oireilleen.
Tosiaan lähes kaikki kantaa virusta, vaikka se ei koskaan olisi aktiivinen. Luultavasti myös sinä ja perheesi.
Niin ja herpes silmässä on ihan eri asia kuin alapäässä esiintyvä Herpes.
Ja lisään vielä, että sitä ei voi tartuttaa tietämättään eteenpäin. Virus tarttuu vain herpeksen aktiivisessa rakkulavaiheessa. Viitaten tuohon "miten voisi harrastaa seksiä kun pelkää koko ajan tartuttavansa"
Mutta tarviiko sen pelätä tarttuvan noin kyläreissulla? Voiko sen saada pintojen kautta tai esim maitopurkista?
Eikös tavallinen "yskänrokko" suupielissä ole myös herpes?
Genitaaliherpes tarttuu yhdynnäsä.
Oikeaa faktaa:
Herpes tarttuu myös oireettomana. Virusta saattaa erittyä ihan milloin vain vaikka rakkuloita ei tulisi. Ihan joka ikinen kerta kun suutelet tai harrastat seksiä, saatat saada herpeksen. Jos herpes tarttuisi rakkulavaiheessa, ei kenelläkään olisi herpestä. Miksi kukaan tartuttaisi itseensä herpeksen tahallaan suutelemalla kun toisella komeilee märkivä rakkula huulessa tms... Järki käteen!
Lähes kaikki tartunnat tulevat kun toisella on oireeton vaihe. Viruksen aktivoitumista et voi tietää millään tavalla. Voit käydä verikokeessa selvittämässä, onko sinulla herpes simplex 1 tai 2. Ensimmäinen on "huuliherpes", joka tarttuu kyllä myös genitaalialueille. Toinen on "genitaaliherpes", joka voi olla myös kasvoissa. Et voi tietää, onko tuttavasi silmässä oleva herpes ykkös- vai kakkostyypin herpes. Eli kun otat suihin tai saat suuseksiä, voi herpes tarttua, oli se sitten minkä tyypin herpes tahansa. Yhdynnässä kondomi ei suojaa täysin, eli herpes voi tarttua vaikka kiveksistä häpyhuuliisi. Jos herpeksen kantajalla oireilee herpes usein, hän voi syödä estolääkettä. Estolääke estää lähinnä rakkuloiden puhkeamisen, mutta virusta erittyy silti, eli estolääkettä syöväkin tartuttaa herpestä.
Eikö herpes silmässä voi olla vaarallinen? Etenkin, jos on kakkostyyppiä.
Mä olen monesti suudellut mieheni kanssa kun mulla on herpes huulessa. Ei ole tarttunut.. En kyllä ymmärrä miestä kun haluaa pussata kun toisella herpes huulessa. Mutta sellainen mieheni on :D
Eli tarinan opetus on se, ettei herpes ole oikeastaan edes sukupuolitauti. Sen käyttö ja vouhkaaminen siitä sukupuolivalistuksessa on naurettavaa. Mutta siltikin, kun taas tulee sukupuolitautiketju, niin psykovalistajat voihkivat herpeksestä niin, ettei mitään rajaa ole...
Alapään ja yläpään herpes voi tarttua minne vaan. Tapasin yhdessä harrastuksessa kerran hoitajan, jolla oli tutkitusti herpes sormessaan.
Minäkin panikoin kerran ap:n tavoin. Tutkitutin lapseni ja itseni vasta-ainetestillä. Onneksi ei ole herpestä.
Ap voisi ehkä ostaa pikaseen sitä herpekset tablettilääkettä, jos se ehkäsisi tuoreen tartunnan. En tiedä, auttaako ja en tiedä, saako pieni lapsi ottaa
Tiedän tartunnan tulleen hammasimplantin teettämisen yhteydessä jabsaman omenan jakamisesta.
Vierailija kirjoitti:
Alapään ja yläpään herpes voi tarttua minne vaan. Tapasin yhdessä harrastuksessa kerran hoitajan, jolla oli tutkitusti herpes sormessaan.
Jep, ja mun "yläpään herpes" oireilee aina vain alapäässä, vaikka ainakaan ihan sukupuolitautiklinikalla otetusta näytteestä todettu tyypin 1 herpekseksi (eli se perinteinen huuliherpes). Hauskaa sinänsä kokemattomana teininä (en siis ollut koskaan ollut yhdynnässä, kun ilmaantui ensimmäisen kerran) oli kärsiä "sukupuolitaudista", mutta lääkärissä tosiaan rauhoittelivat ja sanoivat että reippaasti yli 90% aikuisista kantaa tuota tietämättään.
Herpes luetaan sukupuolitaudiksi, kun se tarttuu seksissä. Tarttuuhan hi-viruskin myös muuten kuin seksissä (esim. neulan kautta tai verensiirrossa), mutta sitä kutsutaan sukupuolitaudiksi.
Ja joo, huulessa olevan herpeksen voi siirtää vaikka sormella ihan itsekin omaan alapäähänsä. Kaikilla herpes ei oireile koskaan, mutta virus on kuitenkin elimistössä. Jollet testaa verestä, et voi tietää varmuudella onko sinulla jompaa kumpaa herpestä. Ja jos on, et ilman oireita tiedä, missä se herpes on eli ylä- vai alapäässä.
Vierailija kirjoitti:
Mä olen monesti suudellut mieheni kanssa kun mulla on herpes huulessa. Ei ole tarttunut.. En kyllä ymmärrä miestä kun haluaa pussata kun toisella herpes huulessa. Mutta sellainen mieheni on :D
Miehelle herpes on jo tarttunut, mutta näköjään se ei ole vielä oireillut tai ei oireile koskaan. Vaikket miehestäsi välittäisi, niin kannattaa huomata, että herpeksen aikana suudellessa virus voi levitä omilla kasvoillasikin laajemmalle alueelle. Sinulla herpeksestä tulee rakkuloita, eli jonain päivänä voi olla niinkin, että koko suun ympärys ja huulet on täynnä rakkuloita kun virus on levinnyt.
Herpes tarttuu kosketuksesta ja lähinnä limakalvoilta.
Herpesviruksia on erilaisia ; simplex ja zoster ja genitaaliherpes jonka nimeä en muista. Vesirokko on esim. Zosterin aiheuttama.
Kun herpesviruksen saa niin sitä kantaa koko elämänsä, joskus stressistä heikentyneen vastustuskyvyn takia herpes "kukkii" .
Lähes jokainen meistä on herpesviruksen kantaja, sinäkin. Eli älä suotta stressaa, herpes on suht vaaraton ja luultavasti teiltä kyseisen virus jo löytyy.