Puhelinmyyjä yritti myydä ulkolaiselle suomalaisia lehtiä väkisin
Hemmetti sentään että on härskiä touhua.
Seurasin vierestä kun ihan äsken naispuolinen (äänestä päätellen) puhelinmyyjä yritti väkisin änkäten myydä ulkomaalaiselle, suomea murtaen puhuvalle miehelle mm. jotain viherpihalehteä.
Ensin tämä myyjä esitti että oli jostain gallupista vaan viattomana kyseli haluisitko vaikka risteilylle, minne haluisit olisko kiva jne.
Sitten alkoi armoton tyrkytys jossa vastaväitteitä ei vaan yksinkertaisesti "kuultu" vaan jatkettiin puhumista.
Mies sanoi USEASTI "minä en luke lehtiä, kun ein osaa , en osta..."
Ja tämä puhelinmyyjä vaan jatkoi kuin ei muka nyt ymmärtäisi oikein innostuen , että "anna nyt kun kerron pähkinänkuoressa...vain 3 euroa ja..."
"Mutta kun ein osta kun en voi luke"
Ja tämä myyjä vaan jatkaa jotain paskaa tyyliin " kestotilauksena laittaisin".
Siis voi vettu (anteeksi mutta nyt suututtaa kun yritetään hyväksikäyttää toisen ymmärtämättömyyttä että saadaan joku säälittävä lehtikauppa vaikka väkisin )
Minulla ei ole ollut mitään puhelinmyyjiä vastaan, aina olen ollut kohtelias ja joskus jopa tilannut --- mutta tämän jälkeen napsahtaa luuri korvaan joka ikiselle iikalle satavarmasti.
Siis tuohan on mun mielestä huijaamista! Puutuin tilanteeseen ja sanoin vierestä että lopeta puhelu toi myyjä yrittää laittaa sulle jotain lehteä nyt väkisin (koko ajan tämä nainen jatkoi ja ei kuunnellut sitä miestä vaan puhui päälle ja sanoi ...sitten meillä on vielä..." SEKOPÄISTÄ TOUHUA! Kuinka te kehtaatte!Eikö hävetä pätkääkään!
Mitä muuten joku viherpihalehden toimitus tykkäisi jos tietäisi että niiden lehteä markkinoidaan tällä tavoin, näin niin kuin "pähkinänkuoressa".
Puhelinmyyjät jotka ihmettelee miksi ihmisten pitää olla niin tylyjä, niin vastaus on tässä : siellä on paskiaisia seassa jotka selkeästi huijaa (sillä mitä muuta on se, että ulkolaiselle yritetään naruttaa puhumalla toinen sekaisin ja hämmennyksiin ostamaan vastoin tahtoa joku lehti jota toinen ei halua eikä tarvitse, siksi.
Kertokaa kokemuksianne !
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Mikä on ulkolainen?
Siihen on tullut kirjoitusvirhe eli tässä on tarkoitettu sanaa "ulkomaalainen" joka tässä tapauksessa tarkoittaa henkilöä joka ei puhu suomea sujuvasti saati sitten että tekstiä ymmärtäisi.
Kun puhelinmyyjä laittaa sitten "tilatun" tai tilatun lehden tulemaan niin toki siinä on varmaan aina joku peruutusaika jolloin lehtitilauksen voi peruuttaa , mutta miten muka suomenkieltä ymmärtämätön sitten osaisi tuon peruutusprotokollan?
Kiinni tulee vielä myyjä jäämään ennen pitkää jos tuollaista jatkaa, se on varma.
Eikö ne niitä meillekin yritä myydä pakolla, mitä eroa tässä nyt on?
Vierailija kirjoitti:
Eikö ne niitä meillekin yritä myydä pakolla, mitä eroa tässä nyt on?
Kun on kyseessä on puhelinmyynti missä myyntitapahtuma käydään puhelimitse ja vuorovaikutus koostuu 100prosenttisesti puheesta ja sen ymmärtämisestä,
niin tärkein ero (suomenkieltä kunnolla ymmärtämättömälle myymisessä versus supisuomalaiselle asiakkaalle tarjousta tehdessä) on mielestäni siinä,
että kun ns. vämmäämällä myydään tuotetta, niin siinä ikään kuin yritetään jallittaa tämä kieltä ymmärtämätön väsyttämällä ja sanakoukeroin antamaan (ymmärtämättömyyttään) sanallisesti myöntymyksensä tilauksen vastaanottamiseen. Tyyliin :laitetaanko tulemaan?
Eri asia on myyntitilanne,missä myyjä huomaa potentiaalisen asiakkaan olevan ulkomaalainen ja myyjä tällöin kysyy mistä maasta hän on , sekä sen jälkeen myyjä vaihtaa itse myyntipuheensa samalle kielelle mitä asiakas ymmärtää täysin, että mistä on kysymys eikä missään nimessä jatka suomeksi jankuttamista.
Selkeä huijausyritys tuollainen.
Sama kun laittaisi kuurolle mummolle kootut DVD-levypaketit myyntitapahtumana joka käydään vielä puhelimitse.
Kysykää aina puhelinmyyjän koko nimi ja firma jonka alla toimii --joka teille yrittää jotain kaupata ja ottakaa nimi sekä firman tiedot ylös.
Jos tuollaista tapahtuu niin ilmoitus eteenpäin välittömästi.