Miten tehdään hirsimökkiin uusi ikkuna (ikkuna-aukko) ikkunattomaan seinään?
TV:n remontointiohjelmissa surautetaan vaan moottorisahalla reikä seinään ja täräytetään ikkuna pokineen paikalle. Haluaisin kuitenkin opiskella asiaa vähän enemmän jotta tiedän kuinka haastavasta hommasta kyse. Onko kukaan tehnyt? Mitä pitää ottaa huomioon seinän kantavuudesta tms.? Linkkivinkkejä? Tarvitseeko uusi ikkuna yleensä rakennusluvan?
Mökin takaseinän alkovi on ikkunaton ja pimeä ja haluaisin sinne luonnonvaloa ja tuuletusmahdollisuuden.
Kommentit (9)
Tarkemmin asiaan paneutumatta: tee följarit (googleta!) ulos/sisälle suunnittelemasi aukon molemmin puolin, sahaa aukko moottorisahalla, sovita karmit paikalleen, kiinnitä, tilkitse, kiinnitä karmilaudat, poista följarit (jos ikkunan karmit tukevat itsessään rakennetta tarpeeksi. Muuten säilytä tukipuut).
Hirsimökkiin on varmaan just helpoin tehdä tarvittavia aukkoja. Meillä mies osti 2 ikkunaa karmeineen ja täräytti reijät seinään. Tulkoot valkeus ja tulihan se:) Tai siis, sivusta seurattuna se näytti ihan helpolta, kun mies ei edes kironnut kertaakaan.
Vau, mammoissa on hirsirakentamisen(kin) asiantuntijoita! Olen vaikuttunut.
Tässä sinulle ohje :D
Valoa pirttiin
Hölmöläisten talo oli liian pimeä. Koska kukaan ei halunnut olla pimeässä, piti pirttiin saada valoa. Mutta miten? Sitä mietittiin ja pohdittiin niin, että ohimoita jyskytti. Lopulta joku keksi, että maailmahan on valoa täynnä ja heillä on säkkejä, joilla sitä kuljettaa. Jospa he jakaantuisivat kahteen ryhmään, miehet ja naiset omiinsa. Miehet kaappaisivat valoa omiin säkkeihinsä ja veisivät sitä mökkiin. Naiset toisivat säkeillänsä pimeyttä ulos. Niin talo saataisiin valoisaksi.
Idea koettiin hyväksi ja se päätettiin toteuttaa: naiset hakemaan pimeyttä pois ja miehet viemään valoa tilalle. Säkit täyteen valoa, joka oli yllättävän kevyttä, ja sisälle. Talon ovella kävi vilske, kun toiset toivat ja toiset veivät.
Matti kävi joskus katselemassa Hölmölän kylän tapahtumia ja sattui paikalle, kun valoa kuljetettiin. Yksi kylän väestä kertoi Matille, mitä siinä oltiin tekemässä. Matti aprikoi ja teki ehdotuksen asiaan. Sipistyään ja supistuaan aikansa hölmöläiset tulivat siihen tulokseen, että koska heidän tapansa ei ollut tuonut valoa pirttiin kovasta yrityksestä huolimatta, Matin ehdotusta voitaisiin kuunnella.
Matti otti kirveen, saapasteli talolle ja hakkasi seinään pienen reiän, ikkunan. Hölmöläiset menivät sisälle taloon ja ihme, sinne todellakin tulvi valoa ikkunasta. Niin yksinkertainen, mutta hyvä idea! Matti lähti kylästä hölmöläisten tyytyväisyydestä huvittuneena.
Matin mentyä ikkunaa päätettiin laajentaa. Saataisiin lisää valoa. Ikkuna hakattiin suuremmaksi ja vielä suuremmaksi niin, että lopulta koko seinä oli poissa. Mökki oli jo ihanan valoisa, mutta valoa haluttiin vielä lisää. Yksissä tuumin tehtiin ikkunoita lisää niin, että toinenkin seinä hävisi.
Vielä olisi haluttu lisää valoa, mutta kun kolmatta seinää alettiin hakata, koko talo lysähti kasaan. Hölmöläiset olivat hieman suruissaan, kun taloa ei enää ollut. Ei se oikeastaan haitannut, sillä valoa ainakin oli riittämiin.
Vierailija kirjoitti:
Tarkemmin asiaan paneutumatta: tee följarit (googleta!) ulos/sisälle suunnittelemasi aukon molemmin puolin, sahaa aukko moottorisahalla, sovita karmit paikalleen, kiinnitä, tilkitse, kiinnitä karmilaudat, poista följarit (jos ikkunan karmit tukevat itsessään rakennetta tarpeeksi. Muuten säilytä tukipuut).
Aiemmin mainittu karapuu ja siihen kiinnitetyt karalankut hoitavat ton tukemisen ja estävät hirrenpäiden vääntyilyn aukossa. Isossa aukossa, uusi ovi tai suuri ikkuna noi följärit voi olla tarpeen, etenkin jos ykä ja alapuolelle ei jää täyspitkiä hirsiä. Pienessä muutaman hirsikerran korkuisessa aukossa följäreitä tuskin tarvitaan. Ellei hirsi ole hyvin ohutta, neljä tuumaa tai alle, sellaisiakin hirtenä myyvät, ja vääntyilevää puuta.
Kiitos näistä, pitääpä googlata karapuut ja följärit. Ei ihan suorilta sano mittään mutta vaikuttaa siis ainakin siltä että ei ole hirvittävän vaikea homma :) -ap
YouTubesta löytyy myös aika hyvin hirsirakentamiseen liittyvää matskua.
Hei, saitko ikkunan asennettua ja miten se meni, löytyiskö mitään asennusohjetta tai videota? Tai jopa kuvia asennusvaiheista?
No se menee just noin, että moottorisahalla päräytät reiän. Ja hirren päihin karaura niin ei vääntyile. Yläpuolelle muutama sentti painumavaraa aukkoon. Jos vanha mökki, niin parin sentin painumavara riittää. Tuoreemmassa mökissä enemmän.
Hirsiseinän kantavuuteen ei pienellä aukolla ole merkitystä. Näytä kuvaa jollekin kirvesmiehelle, niin osaa heti sanoa, onko seinässä jotain sellaista mikä pitäisi huomioida, esim lyhyitä pätkiä väliseinien ja muiden aukkojen vuoksi.
Jos haja-asutusalueen mökki, niin en kyselisi keneltäkään mitään lupia. Kaupunkilähiön hirsitaloissa ehkä, jos on vittumaiset naapurit.