Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

lakiasioista tietävät

Vierailija
14.02.2016 |

Lesken asumisoikeus

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
14.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leskellä on oikeus jäädä asumaan parin yhteiseen pääasialliseen asuntoon, eikä siten perilliset voi häntä siitä häätää. 

Vierailija
2/6 |
14.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isäni kuoltua äidilläni elinikäinen asumisoikeus kotitalossani. Äidillä ja edesmenneellä isällä kaksi lasta, minä ja veljeni. Minä asun omillani, aikuinen veljeni kotitalossa äitini kanssa.Toisinsanoen äitini omistaa talosta puolet, minä ja veljeni molemmat 25prosenttia. Voiko äitini halutessaan myydä talon ilman veljeni hyväksyntää? Vai tarvitaanko tähän kaikkien kolmen hyväksyntä? Kiitos asiasta tietäville. Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
15.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teoriassa äitisi voisi myydä oman ja sinun osuutesi, mutta harva varmaan ostaa taloa, jossa tulee kaupanpäällisenä peräkammarin poika 25% omistusoikeudella.

Vierailija
4/6 |
15.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myyntiin tarvitaan kaikkien osapuolten suostumus, leski ei voi yksin päättää myynnistä.

Vierailija
5/6 |
15.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äitisi ei tietenkään voi myydä poikansa omaisuutta eli sitä neljäsosaa talosta. Pitääkö sitä nyt tyhmiä kysellä?

Äidilläsi on elinikäinen nautintaoikeus asuntoon, myös sinun ja veljesi osuuksiin.

Vierailija
6/6 |
15.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Googletapa "yhteisomistuksen purkaminen". Yleisesti ottaen kuka tahansa osaomistajista voi vaatia, että talo laitetaan myyntiin ja rahat jakoon. Koska leskellä on tuo asumisoikeus, sinä tai veljesi ette tässä tapauksessa voi vaatia että talo myydään äitinne alta pois. Äitinne voi vaatia talon myyntiä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä kahdeksan