Kuinka pian tuloksia salilla?
Olen vastikään aloittanut saliharjoittelun (alkuvuodesta, kuten miljoona muutakin) ja käynyt siellä melko säntillisesti 2 kertaa viikossa. Kuinka nopeasti teillä on alkanut näkyä tulokset? Olen normaalipainossa mutta aika löysä. Ruokavalio on ollut sellainen, ettei sillä paino tipu eikä nouse eli järjen mukaan lisäliikunnalla lähtisi laskuun. Mitään kitudieettejä en jaksa vaikka sillä varmaan nopeutuisi tulostensaanti, mutta kun sitten ajatukset alkaa pyöriä pelkässä ruuassa eikä itsekuri riitä muutenkaan. Tsempatkaa... Meinaa käydä taas niin että into lopahtaa kun mitään ei tapahdukaan parissa viikossa :)
Kommentit (11)
No riippuu mitä sä siellä salilla teet. Kaksi kertaa viikossa on aika vähän, ja jos se on jotain parin kilon kahvakuulan keikuttelua, niin ei siitä kyllä mitään hyötyä ole mihinkään.
Tahtoisin hieman pudottaa painoa ja kiinteytyä siis siinä samalla. Ja tiedän ettei ne tulokset kahdessa viikossa tule vaikka tietysti sitä aina toivoo jotain näkevänsä mahdollisimman nopeasti :D Siksi kyselenkin että jaksaisin malttaa odottaa!
Ei salilla kannata käydä tulosten takia. Mä oon treenannut kohta 10 vuotta ja oon silti pullukka. Kannattaa treenata hyvän olon ja terveyden takia
Vierailija kirjoitti:
Ei salilla kannata käydä tulosten takia. Mä oon treenannut kohta 10 vuotta ja oon silti pullukka. Kannattaa treenata hyvän olon ja terveyden takia
Mä olen treenannut 3 vuotta ja olen timmissä kunnossa, treenistä tulee myös hyvä olo ja terveysvaikutuksia. Kannattaa treenata.
Mulla sama tavoite päällä! Salilla on tullut käytyä pari kertaa viikossa ja päälle pari lenkkiä viikkoon. Nyt huomaa että lihaksiin on tullut ryhtiä ja että painoja on saanut jo vähän lisätä.
minä aloitin salilla käynnin pari vuotta sitten. Mullakaan ei ylipainoa ollut, mutta olin ns laiha-läski.
Salilla käynnin lisäksi fillaroin työmatkat n15km edestakaisin ja kävin reippailla kävelylenkeillä.
Selkeästi alkoi peilikuvassa tulokset näkymään noin puolen vuoden paikkeilla, silloin myös työkaverit alkoivat huomautella muuttuneesta olemuksesta. Alkuun kävin salilla liki vuoden verran 5-6krt viikossa, mutta tällä hetkellä 3krt viikkoon.
Voi olla että paino ei edes tipu, koska lihas painaa enemmän kuin läski.
Kannattaa ottaa ihan rehellinen pikkarit ja rintsikat päällä -kuvat peilin kautta.
Ruokavaliosta on paljon kiinni ja siitä miten kovaa sä treenaat.. Jos haluat tuloksia suosittelisin hankkimaan jonkinlaisen ruokavalion ja selkeän treeniohjelman. Itse treenasin n1,5v salilla itekseni mutta tuloksia ei syntynyt juuri ollenkaan, mutta heti kun palkkasin pt:n joka teki mulle ohjelmat alko tuloksia syntyä.
2 kertaa viikossa voi olla ihan mitä vain. Kuntopyörän poljeskelu alhaisimmalla vastuksella ja reisiloitontajassa istuskelu ilman hien tai hengästymisen häivää tuottaa eri tuloksia kuin rankka treeni.
Moni myös syö enemmän huomaamattaan. Salilla kulutetut kalorit saa korvattua helposti muutamalla pienellä ylimääräisellä suupalalla.
Riippuu mitä tuloksia haluat mutta kahdessa viikossa niitä on aivan turha odottaa.