Nikotiiniriippuvainen täällä kärvistelee.. 4. vrk menossa...
Huhhuijaa.. Toivottavasti kohta jo helpottaa. Sunnuntaina vetäsin viimeisen nikotiinipurkan noin 14 pintaan ja siitä asti ilman. Ensimmäisen vrk:n aikana vetäsin sellasen jättisäkin (vissiin noin 100kpl) Jenkin Spearminttiä :D Ei siitä sen enempää.
Tuon jättisäkin jälkeen en oo laittanut ainuttakaan purkkaa suuhuni. Tai mynthonia tai mitään. Ja jumantsuikka miten vaikeaa tää on :/ Johtuu tosin siitä, että oon nikotiinipurkkaa syönyt jo yli 5 vuotta. Ja menekki päivässä jopa 30kpl. Pahimmillaan ehkä enemmänkin. Alle 20 purkan päiviä ei oikeastaan ole ollut. (Laskekaapa huvikseen, kuinka paljon mulla on mennyt rahaa viimeisen viiden vuoden aikana, ite en edes uskalla...)
Mutta nyt on kerrankin hyvä syy lopettaa nikotiinin käyttö. Menen sellaiseen leikkaukseen ensi viikolla, että pitäisi olla polttamatta kaksi viikkoa vähintään ennen leikkausta (koskee myös nikotiinia) ja leikkauksen jälkeen toiset 2 viikkoa. Jospa nyt pääsisi tästä eroon.
Onko muita purkanjauhajia paikalla? En usko, että ainakaan tällaisia määriä kukaan muu pystyy vetämään kuin mitä mä olen vetänyt. Tai mikä parempi, onko purkan lopettaneita paikalla? Oletko sortunut siihen uudestaan vai pääsitkö kertaheitolla eroon?
Kommentit (2)
Nettiapteekissa nikotiinipurkat 0,25€/kpl. 5 vuotta x 365 päivää x 20 purkkaa päivässä tekee 9000 € ja risat.
Tuota summaa kun katsot, mieti josko sittenkin jaksaisi kärvistellä. Tsemppiä!
Hyvä sinä! Kyllä se kohta helpottaa. Nythän sää pääset siitä kokonaan eroon, kun olet useamman viikon ilman.