Asiat jotka ovat täysin muuttuneet elinaikananne.
Nyt juuri syön nuudeleita. Kasarilla yksi ysvätär oli Kiinassa vuoden ja sain tuliaisiksi pari nuudeli pakettia.
Kommentit (5)
Nuudeleita lautasella juuri nyt täälläkin :)
Tietokoneet ja netti ovat varmaankin kaikkein selkeimmät muutokset. Ajankäyttö on niiden myötä muuttunut oleellisesti, eikä varsinaisesti hyvään suuntaan.
Kaupan kassat, nuo arkipäivän tähdet, pakotettiin tervehtimään asiakkaita myös isoissa marketeissa.
Lopulta se levisi kaikkiin ketjuihin 100 % käytännöksi, alussa tuntui kornilta puolin ja toisin...?
Ruotsissahan tää käytäntö oli voimassa (koko elinaikani).
Mutta millään en saa hahmotettua sitä milloin tää prosessi tapahtui Suomessa. Mitkä vuodet siis.Hidas se prosessi oli.
Vaikka mitä. Isoja ja pieniä asioita. Pieniä:
likkakaverini, joka jatkuvasti retkahti milloin mihinkin hamppariin, nökötti usein kotonaan lankapuhelimen vieressä odotellen soittoa. Aktiivisuus ja itsenäisyys ei ollut hänen hyveitä, joten tod.näk. hän tänäkin päivänä odottaa kännykkä kourassa soittoaan kolmannelta aviomieheltään ja ohjeita minne mennä, mitä tehdä. Luultavasti päätyy istumaan johonkin baariin lipittämään valkkaria sillä aikaa kun oma mussukka pelaa äijien kaa biljardii, silleen.
Pankkiautomaatteja oli kaikkialla. Joka kadunpätkällä ja parhaimmillaan jopa useita. Nyt niitä saa etsiä, silloin harvoin kun niitä tarvitsee.
Ihmiset olivat ennen ystävällisempiä, positiivisempia ja pitivät mölyt mahassaan. Nyt typeryys kukoistaa netissä (senkin ovat keski-ikäiset, lihaa syövät heteromiehet pilanneet meuhkaamisellaan, ei ihme ettei ne saa pesää), ihmiset ovat aggressiivisia, epäluuloisia, tympeitä.
Olkatoppauksia ja permanentattua kiharapilveä pidettiin toooosi mageina. Toivottavasti ovat hautautuneet pysyvästi historian syvimpää onkaloon.
Viihde tarkoitti hyviä radio-ohjelmia tai soittolistoja ja visuaalisesti oli kolme tv-kanavaa.
Nykyisin digitaalista saastetta tungetaan joka tuutista 24/7
Naisten vapaa liikkuminen ilman häiriöitä