Teinien kotiintuloajat?
Mun kaveri ihmetteli kun kuuli, että meillä teinien (13, 16, 17) kotiintuloajat on pe-la nuorimmalla kl 21:00 ja vanhemmilla kl 24:00.
Kaverin lapset saa kuulemma olla ulkona "ihan miten tykkäävät" myös viikolla! Meillä tullaan kouluiltoina suoraan koulusta tai harrastuksista kotiin. Mutens muilla?
Kommentit (6)
Teinit 13 ja 14 ovat enimmäkseen kotona. Jos jonnekin lähtevät niin kotiin klo 21.
Ei kotiintuloaikoja, koska ovat aina ennen yhdeksää kotona
Ai että teinit puoleen yöhön ulkona? Ei
Meillä teinit 15v ja 13v. Pääsääntöisesti liikkuvat vain harrastuksiinsa (joita on paljon). Kotiintuloaikoja ei ole määritelty, koska siihen ei ole ollut vielä tarvetta. Ääreisharvoin lähtevät vaan hengailemaan jonnekin ja silloinkaan eivät tästä omalta kylältä (lähiö pk-seudulla) poistu. Joskus on joku juttu, mihin menevät ja silloin sit sovitaan erikseen.
Voihan olla, että kavereilleen sanoisivat, et ei oo kotiintuloaikoja, mut se ei tarkoita, et saisivat mellastaa miten haluavat. Pitävät itsensä niin ruodussa, et toisaiseksi tää asia on mennyt ihan nätisti. Kuuluisat viimeiset sanat?
21 on liian myöhäinen kotiintuloaika, 20.00 maksimi
Onneksi oma äitini antoi aina riekkua miten tykkään. Kaverit joilla kotiintuloajat oli tiukimmat olivat niitä jotka vetivät kännit äkkiä koska kapinointi. Mä olen nyt 20v, enkä vieläkään ole ollut kännissä kertaakaan. Tupakkaa poltan, mutta ekan kerrankin 18-vuotiaana. Vaikka sain riekkua miten tykkäsin niin ilmoitin aina missä olen ja suunnilleen monelta tulen. Kun äiti luotti luotin minäkin.
Samansuuntaiset oli meillä ja täysi-ikäisinäkin odotin saavani tietää missä ovat ja mihin aikaan tulevat.