Riisinkeitin, tarpeellinen vai ei?
Sain joululahjaksi riisinkeittimen ja se on vielä avaamattomana paketissa. Nyt mietin, että onko se tarpeellinen vai "laitanko pahan kiertämään" kun siskolla on synttärit ensi kuussa...
Kommentit (25)
Jos talossa on yksikin kattila, on tarpeeton. Toisaalta, minä käytän sellaista turhaketta kuin munankeitintä, joten itse sinä sen parhaiten tiedät, onko käyttöä vai ei.
Todellakin on tarpeellinen, jos riisiä syö edes pari kertaa kuussa. Se helppous, kun ei tarvitse muuta kuin huuhdella riisi ja laittaa keitin päälle. Ennen poltin aina riisit pohjaan kattilassa.
Riisinkeittimellä voi myös leipoa, tein tässä taannoin juustokakun riisinkeittimellä!
Aikamoinen turhake, ellei taloudessanne syödä aasialaisittain joka päivä riisiä lisukkeena.
Jos keittelet unclebeniä kanasoosin seuraksi, siihen ei keitintä tarvita. Mutta jos tahdot aivan nappiin kypsennettyä, kuohkean ilmavaa ja aavistuksen al denteä jasminia tai basmatia, sellaista saat helpoimmin keittimellä.
Minulla on ollut jo varmaan yli kymmenen vuotta ja käytän sitä todella usein. Niinkuin ensimmäinen kommentoija sanoi, se on kätevä, koska sit ei tarvitse vahtia. Ja tietyistä riisilajeista tulee sellaista "kiinalaista".
Mielestäni tarpeellisempi kuin vedenkeitin, mutta tarpeettomampi kuin kahvinkeitin. Leivänpaahdinta tarpeellisempi, mutta mikroa tarpeettomampi. Eli onhan se kiva omistaa ja käyttöäkin on, muttei joka päivä.
Höyrytän riisit höyrytyskattilassa jossa teen myös kasviksia.
Jos tarjoilet ruokaa isolle porukalle useammin kuin kerran vuodessa, on kätevä. Jos siis tarjolla on riisiä. :) Meillä on välillä tarjolla aasialaistyyppistä ruokaa vieraille ja joskus teemme sushia. Tällöin riisikeitin on hyvä olemassa.
Vierailija kirjoitti:
Mielestäni tarpeellisempi kuin vedenkeitin, mutta tarpeettomampi kuin kahvinkeitin. Leivänpaahdinta tarpeellisempi, mutta mikroa tarpeettomampi. Eli onhan se kiva omistaa ja käyttöäkin on, muttei joka päivä.
Kahvinkeitin on tarpeeton kun ostaa pannukahvia.
Jos syö edes kerran viikossa, hintansa arvoinen. Voit iskeä riisit vaikka aamulla keittimeen, ja ne ovat edelleen täydellisessä syö-heti-kun-huvittaa kunnossa kun tulet töistä. Ja parempia kuin kattilalla. Eikä tuo tiskejä ja vie vähän sähköä. Oikea taikalaatikko jota ilman en enää koskaan tule olemaan!
Vierailija kirjoitti:
Mielestäni tarpeellisempi kuin vedenkeitin, mutta tarpeettomampi kuin kahvinkeitin. Leivänpaahdinta tarpeellisempi, mutta mikroa tarpeettomampi. Eli onhan se kiva omistaa ja käyttöäkin on, muttei joka päivä.
Taas nähdään, että riippuu tottumuksesta. Itse käytän vedenkeitintä monta kertaa päivässä, kahvinkeitintä en edes kerran kuussa.
Käytän itse sitä useammin kuin mikroa. Ja on mikroa helpompi ja vaivattomampi käyttää mikä on uskomatonta. Parasta on juuri se että voit iskeä riisit sisään milloin vaan ja syödä milloin vaan, ne on aina siellä valmiina. Kunhan ei nyt yön yli jätä, silloinkaan ei mene pilalle mutta kuivuu vähän.
Riisit muuten kannattaa ostaa jostain asian marketista. Saa keittimeen sopivaa hyvää riisiä noin 23€/ 10kg säkki. Parempaa kuin paskat unclebenit ja keittimellä erinomaisia. Syön nykyään enemmän riisiä kuin perunaaa...
Mikä olisi hyvää riisiä? Olen löytänyt kaupoista vain mautonta riisiä.
Minulla on vanhempi Braunin höyrykeitin. Se on ollut todellinen aarre ja onnistuin löytämään kirppikseltä viidellä eurolla toisen samanlaisen ja lähes käyttämättömän. Keittimessä on mm. riisikuppi riisinkeittoa varten. Keitin on uskomattoman kätevä, ja ei tarvitse vahtia kiehumista tms. Kalat, kanat, vihannekset, juurekset valmistuvat keittimellä. Jopa kananmunia voi keittää sen avulla. Töpseli vain seinään.
Vierailija kirjoitti:
Mikä olisi hyvää riisiä? Olen löytänyt kaupoista vain mautonta riisiä.
Aasialaisiin - paitsi japanilaisiin - basmatia tai jasminia. Italialaisiin sopivat Arborio, Carnaroli ja Vialone Nano. Kahta viimeksi mainitua ei ihan joka cittarissa ole.
Osta riisi isoina pakkauksina etnisestä. Käytän jasmiinia tai basmatia. Riisi kannattaa freesata. Pyörittele se kuumassa öljytilkassa jossa on suolaa ja valkosipulia. Lisää kiehuvaa vettä niin että riisi juuri peittyy. Keittele n 10 min kannen alla.
Munankeitin ei ole turhake :) riisikupit sen sijaan ovat. Keittimet myös.
Riippuu kokkaustottumuksistasi. Jos teet kiinalaista, korealaista, thaimaalaista tai intialaista ruokaa, ja ateriaan kuuluu monta lajia, on kiva jos riisi kypsyy ilman vahtimista eikä vie liedeltä tilaa. Kaikkien liesien päälle ei edes iso wok ja riisikattila sovi kunnolla samaan aikaan.