mitä nämäkin omaiset valittavat vanhuksen kuolemasta?? :
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1452306719561.html
yksikin on "laihtunut useamman kilon näiden muutaman päivän aikana asian johdosta"------- korvausten perässäkö ne nyt juoksee?
Kommentit (4)
Mummolla oli ovihälytys. Maksullinen palvelu juuri tämäntyyppisen estämiseksi
Näin vanhustenhuolto. Kotona on pärjättävä. Muuta apua ei sas
En tiedä mistä valittavat mutta ihminen joka uskoo dementoitunutta joka sanoo olevansa sisällä ja oven kiinni ei koskaan ole ollut tekemisissä dementoituneen kanssa. Ulkona/sisällä, kiinni/auki, ovi/ikkuna jne voivat olla ihan käsittämättömiä sanoja tai sitten ne menevät väärinpäin. Olen sisällä ja ovi on kiinni voi tarkoittaa olen ulkona ja ovi on kiinni, en pääse sisälle. JOs noita hälytyksiä oli jo päivän aikana tullut monta olisi vanhus pitänyt hakea turvaan. Aäni kehoitti pysymään sisällä, aivan varmasti jokainen meistäkin lähtisi pakoon kun oven avatessa joku ääni kehoittaa pysymään sisällä, apua lähtisin hakemaan minäkin.
MUtta kun jokainen ihminen haluaa asua kotona, sehän on ollut hallitusten politiikka.
No jos on turvapuhelin tuollaisten varalle, niin ajattelis, että se toimii. Minua kummastuttaa se, että muistisairaalta hyväksytään oma ilmoitus siitä, että olen sisällä. Ettei mennä katsomaan. Ja jos joudutaan ravaamaan siellä monesti päivässä niin siirto laitokseen.
olisivat itse vahtineet mummoa jos olivat niiiiin huolissaan. mutta ei.