Mikä saa ihmiset näin ilkeiksi anonyymeinä toisilleen?
Tiedän, että on helpompi sanoa asiat vain suoraan anonyyminä.
Mutta miettikääpä sitä, että sanotte sen silti oikealle ihmiselle jolla on tunteet jne. Lisäksi tämä ihminen on tuskin tehnyt sinulle mitään pahaa.
Ihmettelen vain miksi ihmiset ovat noin ilkeitä toisilleen?
Sinä joka tätä luet niin ei tarvitse ottaa asiaa henkilökohtaisena vaan miettikääpä yleisesti monia palstalaisia. On toki ihmisiä jotka ovat asiallisia jne.
Toisaaltaan ymmärrän osittain, että se raivo purkautuu helposti tänne.
Joskus itsekkin ikään kuin unohdan, että täällä on oikeita ihmisiä. Siis tarkoitan, että tietenkin sen järjellä tietää, mutta silti tuntuu usein, että on erikseen tämä palsta maailma ja oikea maailma, että minä vain seilaan näillä molemmilla ja muuta ovat aloillaan.
Anteeksi epäselkeä selitys, mutta tarkoitan vain sitä, että sen helposti "unohtaa", että sielä toisessa päässä on oikea ihminen joka voi oikeasti loukkaantua ja jäädä asiaa miettimään.
Vaikka olen oppinut, ettei täällä niin vakavasti tarvi ottaa asioita.
Kommentit (9)
Täällä palstalla saa usein mielikuvan että ihmiset on perseestä. Muualla kuin netissä ei niinkään.
"Mikä saa ihmiset näin ilkeiksi anonyymeinä toisilleen?"
Tyhmyys.
Tämä on sellainen tuuletuspalsta, joka on kiva just siksi, että täällä saa luvan kanssa vänkyttää ja vinoilla. Koskaan ei oikeassa elämässä saa kenellekään sanoa suoraan, miten tyhmänä niitä pitää, ihan hyvä että jossain saa joskus purkaa oikeita ajatuksiaan. Ei pidä lukea jos on liian herkkä vinoilulle.
Vierailija kirjoitti:
Täällä palstalla saa usein mielikuvan että ihmiset on perseestä. Muualla kuin netissä ei niinkään.
Tämä on totta. Siksi yritänkin rajoittaa palstan seuraamistani.
Muuten minua ei tylyys, vittuilu tai tekstimuotoinen ulostus pahemmin haittaa, on kuitenkin kaikenlaista tullut netissä BBS-ajoista lähtien nähtyä. Ainut mikä vituttaa on mielenkiintoisten keskustelujen ajautuminen sivuraiteille pakkomielteisen väittelyn ja pikkumaisen vittuilun seurauksena. Eikä tuo vittuilu ole koskaan edes hauskaa tai oivaltavaa - vaan pelkästään keskustelun pilaavaa.
Sellaisia ihmiset ovat, anonyyminä ei tarvitse kantaa vastuuta teioistaan niin paljoa. netissä sanoessaan ei myöskään joudu näkemään suoraan, kuinka se toinen osapuoli suhtautuu haukkuihin - ei joudu näkemään sitä surua ja epätoivoa.
Vaikutat sydämelliseltä ihmiseltä ap, toivon sinulle kaikkea hyvää :)
Pysy poissa jos et kestä muuta kuin perän nuolemista ja lässytystä.
Nii in ja varsinkin kun tunnistat itsesi jostain aloituksesta (kyllä tunnistin) vaikka on koitettu muuttaa tietoja ym.
Ja siinä sitten haukutaan sut ties miksi ja tiedät vielä kuka haukkui, niin kyllähän se veetuttaa..
Jos antaa niinkin paljon yksityiskohtia, niin kyllä kai siitä tunnistaa, kun ei ihan tyhmä ole..
Kyllä minä nyt niin mieleni pahoitin.
:(